Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

32 20 10 563

Pióropusznik strusi Matteuccia struthiopteris Paproć /C2

Dostępność:
Liście jak pióropusze !!!

Pióropusznik strusi

Matteuccia struthiopteris
 

Pióropusznik strusi to jedna z paproci objętych ochroną gatunkową. W Polsce przebiega północna granica  zasięgu tego niespotykanego gatunku.


Jest wieloletnią, kłaczową paprocią o wysokich, podobnych do pióropusza liściach płonnych długości 60-150cm, zebranych w lejkowate 'korony', a rozrastającą się na szerokość nawet 1-go metra !

Ze względu na niezwykłe walory ozdobne oraz niewielkie wymagania, a także fakt, że doskonale  rośnie w cieniu, w miejscach, w których nie  przetrwałyby inne rośliny - warta jest rozpowszechniania ! Polecana jest szczególnie do większych założeń ogrodowych, gdzie zapewni jej się wystarczająco dużo miejsca, gdyż wtedy pokaże się w całej swojej  okazałości i będzie tworzyć naturalnie prezentujące się kobierce. A ponieważ rozrasta się za pomocą podziemnych rozłogów - efekt będzie szybki !

Wczesną wiosną zielone wachlarze paproci, stanowią mocny akcent wizualny !!!


Jest to najlepsza pora dla paproci, która wypuszcza wtedy młode, zielone pióropusze z lekko żółtawym odcieniem. Jest to roślina niezwykle dekoracyjna latem, a także jesienią, kiedy jej liście przybierają ładne, czerwono-brązowe barwy. Na okres zimy zanika jej część nadziemna, zimują kłącza.


Do pióropusznika strusiego pasują żółte i niebieskie wiosenne kwiaty jak: niezapominajki, ułudka czy brunera, oraz nisko ścielące się między nimi rośliny okrywowe.

Jako gatunek wilgociolubny, paproć ta nadaje się nad wodę, do bagiennych ogródków i na rabaty w półcieniu, zwłaszcza w kompozycjach z azaliami i różanecznikami.

Niezastąpiona w ogrodach naturalnych, japońskich, leśnych oraz skalnych, gdzie stworzy kontrast koloru i pokroju.

Nadaje się również do sadzenia w pojemnikach.

 
Warunki uprawy:

- paproć bardzo łatwa w uprawie,

- najlepiej rośnie w cieniu, ale toleruje też półcień a nawet słońce,

- w wilgotnej, próchnicznej glebie, ale okresowe przesuszenie też jej nie szkodzi,

-  na glebach ciężkich, rośliny rozprzestrzeniają się wolniej i są niższe, natomiast na lżejszym podłożu - są bardzo reprezentacyjne,

- znosi konkurencję korzeni drzew i wyjałowioną glebę,

- roślina w pełni mrozoodporna.

 

W naszej ofercie rośliny ukorzenione w pojemnikach 2-litrowych.