Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie

Banan - nasiona - 1szt Musa ensete

Dostępność:

Powiew tropiku !

Banan - nasiona - 1szt

Musa ensete

Banan jest byliną z pędami, które mogą przetrwać kilka lat, jeśli w cieplejszych rejonach kraju dobrze się je okryje na zimę. W mroźnych strefach rośliny najlepiej uprawiać w pojemnikach i zimować w pomieszczeniu; wysadzone wiosną do ogrodu wnoszą powiew tropiku i zawsze stanowią imponujący element architektoniczny, zwłaszcza w kompozycjach liściowych, a to dlatego, że ich efektowne, wychodzące z jednego pnia jasnozielone liście w wilgotnej, żyznej glebie mogą osiągnąć nawet do 2-3m wysokości.

W cieplejszych stronach rośliny zakwitają interesującymi, brązowymi kwiatostanami z orginalnymi podsadkami, po których pojawiają się małe bananki. Odpowiednimi dla banana wielkolistnymi sąsiadami są: katalpa, paulownia, gunera, rabarbar, duże trawy, bambusy i palmy. Zwykle banany umieszcza się w wielkoformatowych nasadzeniach, ale i w mniejszych ogrodach stwarzają swym barokowym przepychem ciekawe efekty.

Rady ogrodnika:

- najlepiej uprawiać w dużej donicy, którą można wkopać wiosną do ogrodu, a na zimę przenieść do chłodnego pomieszczenia,

- świetnie odpowiada mu klimat oranżerii czy zimowego ogrodu,

- wymaga żyznego, wilgotnego podłoża i w pełni nasłonecznionego stanowiska,

- rośliny należy chronić przed silnymi wiatrami, które niszczą mechanicznie ich olbrzymie liście, najlepiej wybrać miejsce osłonięte,

- rozmnażanie przez wysiew nasion lub podział kęp.

Wysiew nasion: Nasiona skaryfikować (uszkodzić łupinę nasienną np. poprzez obtarcie papierem ściernym), moczyć w letniej wodzie przez 24-48 godz. Wysiewać najlepiej wiosną (można cały rok - wiosna jest optymalnym terminem ze względu na oświetlenie i możliwość przesadzenia do ogrodu.


Wysiewając nasiona bananowców wsypujemy na dno doniczki lub innego pojemnika warstwę drenażu, np. keramzytu. Następnie uzupełniamy ją ziemią, którą lekko dociskamy. Nasiono układamy na głębokości 2-3 cm, tak aby było przykryte ziemią. Na koniec podlewamy letnią wodą. Doniczka powinna być ustawiona w ciepłym miejscu, najlepiej w temperaturze 25-30°C (nie więcej). Może ona stać w zupełnej ciemności, ale jak tylko nasiona wykiełkują, należy ją przenieść w jasne miejsce. Aby nieco podnieść temperaturę można doniczkę przykryć przezroczystą folią. Nie trzeba będzie też wtedy podlewać nasion przez kilka tygodni, gdyż folia zapobiegnie odparowywaniu wilgoci. Od czasu do czasu należy zdjąć folię i przewietrzyć doniczkę. Folię należy usunąć jak tylko pojawi się pierwsza siewka. 

Kiełkowanie od 3-16 tyg., jest nierównomierne. W gruncie sadzić w podłoże bogate w próchnice w pełnym słońcu lub półcieniu. W okresie wegetacji obficie podlewać i stosować nawozy wieloskładnikowe. Rośliny przed pierwszymi mrozami należy przenieść do widnego pomieszczenia o temp min. 7 ºC, ograniczając nadziemną część do 2 lub 3 liści.

Poniżej na zdjęciach 3-letnie bananowce w ogrodzie u zaprzyjaźnionego ogrodnika - pasjonata z okolic Nowego Targu. Zdjęcia wykonane w okresie wczesnojesiennym po częściowej redukcji liści.

Od wiosny do jesieni rosną w ogrodzie.

Na zimę pędy są skracane, karpy wykopywane i wsadzane do dużych donic.

Zimują w chłodnym garażu bardzo skąpo podlewane.

 

W naszej ofercie 1szt nasion banana

Pochodzenie nasion: Włochy