Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie

Bazylia cytrynowa - 0,5g nasion Ocinum basilicum citriodora

Dostępność:

Aromatyczne ziele...

Bazylia cytrynowa - 0,5g nasion

Ocinum basilicum citriodora

Wartościowa odmiana o dużych liściach.

Bazylia jest cenną rośliną przyprawową, którą można uprawiać w ogrodzie i na kuchennym oknie.

 

To roślina o dużych zielonych liściach i białych kwiatkach, dorasta do 35 cm wysokości. Zarówno kwiaty jak i liście są jadalne, cechują się intensywnym aromatem, co zadecydowało o kulinarnym znaczeniu tej rośliny. Liście można zbierać na bieżące spożycie przez cały sezon. Mają miły, cytrynowy aromat.

Świeże liście doskonale sprawdzają się jako dodatek do potraw kuchni azjatyckiej, w szczególności do deserów i aromatyzowania napojów. Suszone dodawać w niewielkich ilościach ze względu na silny aromat do twarogu, sosów, pizzy, zapiekanek, pieczonych mięs i ryb. Wypijanie naparu z liści łagodzi kaszel, wzmaga apetyt, korzystnie wpływa na układ trawienny.

Działanie: poprawia trawienie i ułatwia przyswajanie pokarmu – działa przeciwskurczowo, pobudza wydzielanie soku żołądkowego, działa słabo wiatropędnie przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Powszechnie uważa się, że działa przeciw depresyjnie, poprawia nastrój i dodaje sił (ma działanie podobne do melisy). Stosuje się w łagodnych zaburzeniach trawiennych, wzdęciach, przy niedoborze soku żołądkowego.

Rady ogrodnika:

- posadzić na słonecznym stanowisku w odstępach co 30 cm,

- w podłożu zasobnym i wilgotnym,

- regularne obcinanie pędów na bieżące spożycie wpływa korzystnie na rozkrzewianie się roślin.
Nasiona wysiewać na początku kwietnia na palety pod osłonami lub w maju wprost na miejsce stałe. W temp. 20-25oC wschody trwają 7-14 dni. Rozsadę wysadzać do gruntu w drugiej połowie maja (gdy minie obawa przymrozków). Można je również uprawiać w doniczkach lub skrzynkach. 

 

W naszej ofercie 0,5 g nasion bazylii wielkolistnej.