Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie

Bożodrzew chiński PURPLE DRAGON Ajlant gruczołowaty Ailanthus altissima C3/30cm

Dostępność:
WYSPRZEDANE

O czerwonych liściach...

Bożodrzew chiński PURPLE DRAGON

Ajlant gruczołowaty

Ailanthus altissima

Atrakcyjne, szybko rosnące drzewo o egzotycznym wyglądzie wyróżniające się purpurowymi liśćmi i wyraźnie czerwonymi owocami.

Dorasta do 15 m wysokości, po 10 latach około 6 m. Pędy ma widlaste, grube, brązowo owłosione. Liście niezwykle ozdobne, pierzaste, dochodzące nawet do 1 m  długości, młode - purpurowo zabarwione, starsze - zielone.

  Na końcach pędów latem pojawiają się dekoracyjne owocostany - skrzydlaki z centralnie umieszczonym orzeszkiem zebrane w luźne wiechy, początkowo jasno zielonkawe, a w sierpniu przybierające efektowne, czerwonopurpurowe zabarwienie. Są ozdobą drzewa często nawet do wiosny. 

Doskonale nadaje się do posadzenia w te miejsca gdzie inne rośliny nie chcą rosnąć ze względu na złe warunki. Polecany jest także do sadzenia jako soliter w celu uwydatnienia bardzo oryginalnego pokroju jak i dekoracyjnych owocostanów oraz do barwnych zestawień kolorystycznych.Warto wiedzieć: W Chinach kora, w miarę możności świeża, posiadająca silne właściwości bakteriobójcze i bakteriostatyczne, stosowana jest wewnętrznie w postaci odwaru, do leczenia ciężkich i uporczywych biegunek, oraz jako środek wymiotny. Ten sam odwar jest specyfikiem przy pomocy którego zwalcza się tasiemce i glisty - pasożyty przewodu pokarmowego. Poza tym także stosuje się go jako specyfik przeciwgorączkowy, przeciwskurczowy i zwalniający akcję serca. Dalej - w leczeniu malarii, astmy, kołatania serca i czerwonki.

Owoce stosuje się jako środek pomocniczy w leczeniu nieregularnego miesiączkowania, zbyt obfitych krwawień menstruacyjnych oraz żylaków odbytu.

W medycynie ludowej narodów Azji Środkowej wywarem z liści bożodrzewu leczy się wrzody.

Ajlantem nie wolno się leczyć na własną rękę, ale zawsze za wiedzą i zgodą lekarza.

Warunki uprawy:

Jest gatunkiem mało wymagającym.

Najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych lub częściowo zacienionych.

Jest bardzo tolerancyjny w stosunku do gleb. Dobrze rośnie na glebach wilgotnych (nie mokrych) i suchych, zbitych i przepuszczalnych, zasadowych (nie znosi kwaśnych).

Wytrzymały jest na mrozy, niemniej jednak młode okazy i jednoroczne pędy w ostrą zimę mogą przemarzać,

Bardzo tolerancyjny na warunki miejskie i zanieczyszczenia przemysłowe.

Można przycinać dość nisko pędy wiosną, aby zagęścić koronę.

Poniżej wybarwione młode liście w sierpniu.

W naszej ofercie rośliny o wysokości ok. 30 cm ukorzenione w 3-litrowych pojemnikach.