Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

728322192

Wawrzynek główkowy Daphne cneorum C2/5-10cm *K13

Dostępność:
JEST DOSTĘPNA
Cena netto: 111,11 zł / szt. 120,00 zł / szt.

Zniewalający zapach...

Wawrzynek główkowy

Daphne cneorum

Gatunek ten występujący w Polsce, jest bardzo rzadki. Objęty ścisłą ochroną prawną zanika, przede wszystkim z powodu przekształcania widnych, słonecznych borów sosnowych w cieniste lasy. Z tego też względu warty jest rozpowszechniania w naszych ogrodach.

Roślina objęta jest ścisłą ochroną gatunkową. Znajduje się w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin w kategorii CR (krytycznie zagrożony).


Rabatowe aranżacje wydadzą się jeszcze wspanialsze, gdy otaczać je będzie wonna aura. Wybierzmy wawrzynek główkowy, którego warto mieć w swoim ogrodzie - jest ozdobny cały rok dzięki atrakcyjnym, zimozielonym liściom, a gdy zakwitnie, wniesie kolor i zniewalający zapach.


Ta krzewinka okrywowa, w sprzyjających warunkach rozrasta się w gęste i szerokie poduchy oraz kwitnie efektownie i bardzo obficie. Jest drobnym, niskim krzewem o cienkich, pokładających się i zakorzeniających się pędach, osiągającym od 20 do 50 cm wysokości.W naturalnych warunkach występuje w miejscach słonecznych, odkrytych, w widnych lasach sosnowych lub murawach oraz na skałach wapiennych. 

Liście ma zimozielone, siedzące, długie, lancetowate, skórzaste. Niezwykłą ozdobą krzewinki są kwiaty zebrane w główkach na szczytach pędów, różowe o intensywnym zapachu, zapylane przez motyle. Jest rośliną trującą. Wawrzynek kwitnie w maju i czerwcu, a niekiedy ponownie około połowy sierpnia.

Owoce zawiązują się sporadycznie, początkowo są żółtawobrunatne, później czerwonawobrunate, bywają chętnie roznoszone przez mrówki.

Krzewinka bardzo odporna na mróz (> - 29 °C), lubi stanowiska słoneczne, ciepłe, gleby wapienne (!), przepuszczalne, gliniaste, próchnicze. Źle rośnie w miejscach cienistych i na glebach zimnych i wilgotnych.

Zadziwiająco i efektownie prezentuje się w ogrodach żwirowych, na nasłonecznionych skalniakach oraz jako obwódki rabat.
Stosowana jest często na niskie żywopłoty, jako pierwsze piętro w nasadzeniach ogrodowych, do nasadzeń naturalistycznych oraz do zadarniania skarp.

 Sadźmy ją w dużych skupiskach, np. wzdłuż ścieżek lub przy wejściu do domu. Wówczas będziemy mieć wiele okazji do napawania się wonią jej kwiatów.

W naszej ofercie kilkupędowe roślinki o wysokości 5 cm i średnicy około 10 cm ukorzenione w doniczkach 2-litrowych.

Poniżej przykładowa sadzonka w czerwcu.