Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie

Dyptam 'Krzew Mojżesza' mieszanka - nasiona - 0,3 g

Dostępność:
JEST DOSTĘPNA
Cena netto: 3,06 zł / szt. 3,30 zł / szt.

Ognista bylina...

Dyptam  'Krzew Mojżesza' mieszanka - nasiona - 0,3 g

Dictamnus  fraxinella

Dzięki eleganckim liściom i wysokim kwiatostanom, dyptam pozostaje atrakcyjny przez cały sezon.

Należy do rodziny rutowatych. W warunkach naturalnych ta niezwykła bylina występuje w kraju, ale jest spotykana bardzo rzadko; znajduje się pod ścisłą ochroną.

Osiąga wysokość 80-100 cm. Charakteryzuje się sztywnymi łodygami. Liście są nieparzystopierzaste złożone z jajowato-lancetowatych, drobno piłkowanych listków, pokrytych czarnymi punktami. Kwiaty ciemnoróżowe lub białe zebrane są w gęste grona. Roślina kwitnie od czerwca do lipca i jest wyjątkowo atrakcyjna, a cytrynowo-korzenny zapach kwiatów jest niepowtarzalny.

Łodyga i torebki nasienne pokryte są gruczołkami wydzielającymi szczególnie przed dojrzeniem owoców łatwopalne olejki eteryczne, dzięki którym roślina zawdzięcza swą popularną nazwę 'Krzew Mojżesza'. Samoistne ich zapalenie w naszym klimacie jest mało prawdopodobne. Przy słonecznej pogodzie należy jednak unikać prac pielęgnacyjnych, gdyż wydzielane wówczas intensywnie olejki eteryczne mogą spowodować fotouczulenie.

Dyptam jest rośliną żywotną i długowieczną, sadzony bywa na rabatach, w ogrodach naturalistycznych. Może być sadzony pojedyńczo, ale jeszcze piękniej prezentuje się w większych grupach.

Nadaje się do nasadzeń na suchych, stepowych rabatach, na skarpach i stokach oraz w dużych ogrodach skalnych. Można go polecić do uprawy na słonecznych skrajach zarośli krzewiastych, gdzie różowe kwiaty atrakcyjnie prezentują się na tle ciemnozielonych liści. Zapach o mocnej, cynamonowo-cytrynowej woni najlepiej odczuwalny jest, gdy dyptam rośnie w pobliżu tarasu lub miejsc wypoczynku.

 

Rady ogrodnika:

Potrzebuje stanowisk w pełnym słońcu ewentualnie w lekkim półcieniu.

Wapiennego, piaszczysto-próchnicznego podłoża o niewielkiej wilgotności.

Jest odporny na choroby i szkodniki.

Mrozoodporny.

 Wysiew:

Wysiew nasion w lutym - marcu do skrzynek pod osłonami. Kiełkują nieregularnie po 30-40 dniach w temperaturze 18°C. Siewki należy posadzić do doniczek o średnicy 10-12 cm, w których powinny być uprawiane przez lato. Siewki wymagają zacienienia i równej wilgotności. Na miejsca stałe wysadza się we wrześniu w rozstawie 40x50 cm. Wymagają gleby zasobnej w wapń, raczej suchej. Nie znosi przesadzania.

 W naszej ofercie 0,3 g nasion.