Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

32 20 10 563

Estragon nasiona Artemisia dracunculus

Dostępność:
JEST DOSTĘPNA
Cena netto: 1,90 zł / szt. 2,00 zł / szt.

Leczniczy i aromatyczny

Estragon

Artemisia dracunculus

Wyjątkowo przyjemny aromat liści estragonu czyni to zioło jednym z najpopularniejszych w naszej kuchni.

Bylica estragon zwana popularnie estragonem, jest byliną o krzewiastym pokroju, dorastającą do 0,6-1,5m wysokości. Estragon zawiera olejki eteryczne, garbniki i substancje goryczkowe. Jego aromatyczne, lancetowate liście są owłosione, a niepozorne, przypominające mirt, żółtozielone kwiatki zebrane są w wiechy pojawiające się od sierpnia do października.

Estragon można uprawiać w ogrodzie lub w donicy, którą na czas zimy należy zabezpieczyć przed mrozem. W kuchni najlepszy jest estragon świeży, gdyż suszony traci na aromacie. Świeże liście można jednak zamrażać i w ten sposób gromadzić zapas na zimę. Estragon ma liście smakiem przypominające nieco trybułę, korzenny. Rośliny pełny aromat uzyskują dopiero po dwóch latach uprawy. Liście nadają się do sałatek, octu ziołowego, jako dodatek do masła ziołowego. Jest on także popularną przyprawą do kiszenia ogórków i kapusty. Doskonale pasuje do potraw z drobiu, z mięsa, ryby, a także do sosów z dziczyzny i do pieczeni.

Ocet estragonowy można sporządzić we własnym zakresie. Wystarczy włożyć świeże gałązki zioła do łagodnego białego octu winnego. Na pikantny ocet ziołowy dodać jeszcze gałązkę rozmarynu, liście laurowe i baldaszek kopru.

Estragon poza wzbogaceniem smaku, ułatwia też trawienie potraw, do których jest dodawany. Wspomaga pracę żołądka i rozkurcza mięśnie przewodu pokarmowego. Poprawia smak niesłonych potraw, z tego względu jest stosowany w diecie bezsolnej. Estragonu nie należy gotować, ponieważ traci na smaku i wartościach leczniczych, najlepiej dodawać go dopiero po ugotowaniu.

W kulturach mieszanych estragon można uprawiać wspólnie z lubczykiem oraz szałwią.

Rady ogrodnika:

- posadzić na miejscu słonecznym lub w półcieniu, w ogródku ziołowym, albo na rabacie bylinowej w odstępach co 30-50cm,

- w podłożu humusowym, przepuszczalnym i wilgotnym, bez skłonności do podmakania,

- więdnięcie roślin jest oznaką niedostatku wody, co na glebach piaszczystych zdarza się bardzo często; rośliny podlać; ziemię ulepszać dodatkiem dużej ilości kompostu, regularnie ściółkować, aby gleba dłużej pozostawała wilgotna,

- zioła wieloletnie, na początku listopada krzewinki przyciąć na szerokość dłoni nad ziemią, okopcować kompostem.

 

Wnaszej ofercie 0,2 g nasion Estragonu.