Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie

Grusza piaskowa Nashi Grusza chińska Pyrus pyrifolia - nasiona 5szt.

Dostępność:
JEST DOSTĘPNA
Cena netto: 2,78 zł / szt. 3,00 zł / szt.

Grusza piaskowa

Nashi Grusza chińska

Pyrus pyrifolia

To owocowe drzewo o ładnym pokroju, uprawiane od dawna w Chinach i Japonii, gdzie jest cenione zarówno ze względów estetycznych, jak i użytkowych. W Polsce gruszki chińskie są mało rozpowszechnionymi roślinami sadowniczymi. Zainteresowanie nimi jednak wzrasta, gdyż cechują się wczesnym wchodzeniem w owocowanie, obfitym plonowaniem, a ich owoce dobrze się przechowują. Ważne jest, że rośliny te można również uprawiać w warunkach amatorskiej uprawy na działce.

 Owoce zwane "nashi" jada się najczęściej surowe, najlepiej smakują po schłodzeniu w lodówce. W smaku przypominają owoce gruszy pospolitej, ale są bardziej kwaskowate i orzeźwiające. Miąższ mają chrupiący i nieco ziarnisty, dlatego bywają nazywane 'gruszkami piaskowymi'. Jako, że nashi jest bardziej chrupiąca niż jabłko czy gruszka - jej dodatek do sałatki może być niezłym zaskoczeniem; doskonale uzupełnia się ze smakiem tartej marchewki.

Świetnie smakuje także w deserach, konfiturach. Nadaje się do suszenia i do wyrobu domowych win.

Jedzenie nashi wyjdzie nam także na zdrowie – owoc ten jest dobrym źródłem błonnika, witaminy C, przeciwutleniaczy i potasu.

 

Drzewko dorasta do kilku metrów wysokości.

 Małe kwiaty pojawiają się przed lub jednocześnie z podłużnymi, ostro ząbkowatymi liśćmi. Za młodu błyszczące, na jesieni przebarwiają się na pomarańczowo i brązowo.

Rady ogrodnika:

 W miarę możliwości wybierz stanowisko mało narażone na mróz i przymrozki wiosenne, a także zapewniające dobre nasłonecznienie drzew.

Gleba powinna być żyzna, głęboko uprawiona i przepuszczalna, o niskim poziomie wody gruntowej.

 Drzewka lubią przycinanie i formowanie, warto prowadzić je w formie korony wrzecionowej lub szpaleru, gdyż ułatwi to dostęp światła do całej korony drzewka.

Odmiany japońskie zawiązują bardzo dużo owoców, co powoduje ich drobnienie i pogorszenie smaku. Dlatego też niezmiernie ważne jest, abyś wkrótce po kwitnieniu przerzedził zawiązki. Zabieg ten spowoduje wykształcenie dużych, soczystych owoców, zabezpieczy to przed wcześniejszym ich opadaniem, a także wyeliminuje ryzyko braku owoców w przyszłym sezonie.

Bardzo wysoka odporność na parcha gruszy.

Wysiew nasion: Nasiona namoczyć przez ok. 2 doby w ciepłej wodzie. Wysiewać do doniczek - utrzymywać wysoką wilgotność.  Owocowanie zaczyna się w 6-7 roku po wysiewie.

W naszej ofercie 5 szt. nasion gruszy chińskiej.