Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

32 20 10 563

Heptakodium chińskie Heptacodium miconioides - 20szt. nasion

Dostępność:

Dla kolekcjonerów...

Heptakodium chińskie - nasiona

Heptacodium miconioides

 

Gatunek pochodzący z Chin i tam znajdujący się na liście roślin
 zagrożonych wymarciem. Po raz pierwszy został znaleziony na początku XX wieku przez podróżnika i "łowcę roślin" Ernesta Wilsona w zachodnich Chinach. Jednak do lat osiemdziesiątych krzew ten w ogóle się nie rozpowszechnił. Dopiero w 1981 roku wyprawa chińsko-amerykańska znalazła jeden jego okaz i od niego pochodzą wszystkie egzemplarze rosnące obecnie w ogrodach botanicznych świata. Roślina ta staje się ostatnio u nas modna, choć na razie tylko w ogrodach botanicznych, a szkoda bo jest wyjątkowej urody, a na dodatek odporna na nasze warunki klimatyczne i łatwa w uprawie.
 

 

Jest to duży i szybko rosnący krzew, cenny ze względu na późne kwitnienie i jesienne przebarwienie liści. Z wiekiem tworzy zwykle kilkupniowe formy drzewkowate o wyprostowanym pokroju. Może być również prowadzony w formie jednopniowej.

Najstarsze okazy w Polsce mają obecnie 5 m wysokości.

 

 Charakterystyczna dla tego gatunku jest silnie łuszcząca się jasna kora oraz jajowate liście z zaostrzonym wierzchołkiem, na których obok nerwu głównego, po obu jego stronach przebiegają dwa równoległe nerwy.

 

Kwiaty ukazują się wyjątkowo późno, bo dopiero we wrześniu.

Są białe, drobne, czteropłatkowe i przyjemnie pachną.

Umieszczone są w gęstych, licznych wiechach na końcach pędów. Wewnątrz wiechy kwiaty zebrane są w okółki, zwykle po 7 sztuk, stąd nazwa angielska rośliny - Seven Son Flower.

Zaraz po przekwitnięciu pojawiają się owoce - drobne torebki z wydłużonymi czerwonymi działkami kielicha, do złudzenia przypominające kwiaty i równie jak one - dekoracyjne.

W naszym klimacie niekiedy dojrzewają przed mrozami.

 

Warto dodać, że Heptakodium jest cenną rośliną pszczelarską.

 

Warunki uprawy:

- odporna na nasze mrozy,

- charakteryzuje się szybkim wzrostem i niewielkimi  wymaganiami co do gleby, która nie powinna być jednak zbyt wilgotna,

- preferuje pełne nasłonecznienie,

- można przycinać w razie potrzeby, najlepiej zrobić to wiosną.

 

W naszej ofercie 20 sztuk nasion.