Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie

HIBISCUS syriacus Ketmia syryjska ~20szt. nasion

Dostępność:
JEST DOSTĘPNA
Cena netto: 2,31 zł / x20szt. 2,50 zł / x20szt.

Doskonały na egzotyczny żywopłot...

HIBISCUS syriacus - nasiona

ketmia syryjska

 Interesująca dmiana o okazałych, różowych kwiatach z purpurowym oczkiem.


To efektowny, wyprostowany, wolnorosnący krzew lub małe drzewko osiągające do 1,5 m wysokości.
Liście bardzo dekoracyjne, późno pojawiają się wiosną.
Niezwykłą ozdobą krzewu są okazałe kwiaty, wyrastające pojedyńczo w kątach liści. Pojawiają się na jednorocznych pędach nieprzerwanie od lipca do jesieni, kiedy większość krzewów już zakończyła swoje kwitnienie.

 Ketmia prezentuje się atrakcyjnie w grupie na tle trawnika, w towarzystwie kwitnących w tym samym czasie budleji, hortensji i wrzosów.
Niezwykle dekoracyjny jest też kwitnący żywopłot z ketmi.

Uprawa:

Bardzo atrakcyjnie roślina prezentuje się prowadzona w formie małego drzewka dzięki umiejętnemu cięciu. Pierwszego cięcia dokonujemy, gdy roślina ma 50- 60 cm wysokości. Wówczas skracamy czubek i przywiązujemy do palika główny pęd. Boczne gałązki wycinamy, pozostawiając tylko kilka na szczycie. Co kilka miesięcy powtarzamy cięcie bocznych pędów. Uwaga; gdy zawiążą się pąki kwiatowe, unikamy przycinania, pozwalając roślinie zakwitnąć.

Krzewy można uprawiać również w pojemnikach, są wtedy niezwykłą, egzotyczną ozdobą tarasów czy balkonów.

Roślinę w pojemniku trzeba regularnie podlewać, żeby nie dopuścić do przeschnięcia bryły korzeniowej, gdyż może to opóźnić kwitnienie lub spowodować opadanie pąków kwiatowych. Po 2-3 tygodniach od posadzenia rozpoczynamy zasilanie nawozami mineralnymi. Ketmie uprawiane w donicach wymagają zabezpieczenia na zimę.Ketmia syryjska nie ma specjalnych wymagań glebowych. Lubi wilgotne podłoże o odczynie lekko kwaśnym, nie toleruje jednak stanowisk podmokłych (chyba, że zastosujemy drenaż). Jeżeli gleba jest bardzo piaszczysta i sucha, przed posadzeniem ketmii trzeba koniecznie zmieszać ją z torfem, ziemią liściową lub dobrze rozłożonym kompostem.

Dla ketmii syryjskiej najlepsze są miejsca słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru. Regularnie podlewana i nawożona ketmia syryjska bardzo obficie kwitnie.

Ważnym zabiegiem jest coroczne wiosenne przycinanie zdrewniałych gałązek. Zabieg ten prowokuje roślinę do wypuszczania młodych pędów, na których tworzą się pąki kwiatowe, a korona staje się bardziej gęsta. Przy okazji usuwamy również pędy przemarznięte. Nieprzycinana ketmia ma bardziej naturalny pokrój, ale słabiej kwitnie.

Młode (2-3-letnie) rośliny są bardziej wrażliwe na mróz niż starsze. Jesienią warto je okryć suchymi liśćmi, gałązkami drzew iglastych lub agrowłókniną.

Wysiew nasion: Nasiona moczymy przez kilka godzin przed wysianiem. Wysiewamy w marcu lub kwietniu na rozsadnik lub cały rok do doniczek na głębokośc około 1 cm. Młode roślinki zimować w pomieszczeniu.

W naszej ofercie ok. 20 sztuk nasion.