Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

728322192

Hurma kaukaska Diospyros lotus Kaki C2/10cm *10

Dostępność:

''Daktylo-śliwa''

Hurma kaukaska

Diospyros lotus

Krzew lub drzewo o wysokości do 5-10 metrów. Pochodzi z południowo-zachodniej Azji i południowo-wschodniej Europy. Liście ciemnozielone, eliptyczne, owłosione, jesienią wybarwiają się w ciepłych tonacjach złotopomarańczowych.

Photo:Semnoz / CC BY-SA

Roślina dwupienna; kwiaty są małe, białe i pachnące, rozmieszczone po kątach liści, żeńskie pojedyńczo, męskie po 3 sztuki.
Owocem jest kulista jagoda w kolorze najpierw pomarańczowym, po dojrzeniu niebieskoczarnym. Owoce bardzo smaczne zwane są figami kaki. Zawierają dużo taniny zanikającej w miarę dojrzewania owoców; nadają się do spożycia po uprzednim sparzeniu.
Dojrzewanie można przyspieszyć poprzez przechowywanie owoców hurmy zawiniętych w papier, często w obecności bananów, albo poprzez ekspozycję słoneczną. Krótka ekspozycja na mróz także przyspiesza proces dojrzewania.

Owoce wyglądem przypominają pomidor, z czterema listkami po spodniej stronie. Miąższ jest lekko twardawy, bardzo słodki i ma konsystencję galaretowatą. Wykorzystywany jest głównie do wszelkich konfitur, dżemów i galaretek. Często dodaje się go do sosów słodko-kwaśnych. Wysuszone owoce spożywa się także jako deser.

Warunki uprawy:

- lubi miejsca słoneczne lub półcieniste, osłonięte,

- preferują glebę dobrze przepuszczalną, żyzną, gliniastą i wilgotną,

- drzewka na zimę przez pierwsze lata powinny być okrywane, starsze są odporne od -20 do -27'C.

Ciekawostka: Owoc był znany wśród starożytnych Greków jako „owoc bogów", „Dios pyros" („ogień Zeusa"). Jest możliwe, iż owoc ten to lotus wspomniany w Odysei - owoc tak wspaniały, że ci, którzy go zjedli zapominali o powrocie do domu.

W naszej ofercie młode sadzonki o wysokości około 10 cm ukorzenione w 2-litrowych pojemnikach.