Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

32 20 10 563

Majeranek - 0,2 g nasion Lebiodka Major hortensis Origanum

Dostępność:
JEST DOSTĘPNA
Cena netto: 1,81 zł / szt. 1,90 zł / szt.

Zioło i roślina lecznicza !

Majeranek biały - 0,2 g nasion

Lebiodka

Major hortensis, Origanum

Nie ma to jak połączyć ładne z pożytecznym i przekształcić słoneczny zakątek ogrodu w idylliczny skarbczyk ziół.

Majeranku nie powinno zabraknąć w żadnym ogródku ziołowym, ale można go stosować również jako roślinę okrywową i doniczkową.

Majeranek jest jednorocznym ziołem. Ma rozgałęzione łodygi i liście pokryte włoskami. Zioło to kwitnie od lipca do końca września, ma kwiaty białe. Osiąga wysokość do 50cm. Surowcem są listki i kwiaty, które uszczykuje się na bieżące spożycie.

Jest rośliną leczniczą. Majeranek pomaga łagodzić wzdęcia oraz stymuluje przepływ żółci. Jako silny antyseptyk, może być stosowane w leczeniu problemów związanych z układem oddechowym np. w leczeniu kaszlu, zapalenia migdałków, zapalenia oskrzeli, w astmie. Majeranek może być stosowane na alergie, goraczkę, kamicę żółciową oraz kolkę żółciową i bakteryjne choroby skóry.

Zastosowanie w kuchni: majeranek posiada wartości smakowe oraz aromatyczne. Zioło to jest stosowane w potrawach z pomidorami, w pizzach, omletach, w potrawach z makaronów, we włoskich sosach, sałatkach, do przyprawiania potraw z owoców morza, do tartych serów, warzyw, tłustych zup, mięs i przyprawiania kiełbas.

Świeże liście można zbierać przez całe lato aż do jesieni. Do suszenia ścina się pędy kwitnące na szerokość dłoni nad ziemią, wiąże w pęczki i suszy powieszone w ciemnym miejscu. Suszone pędy przechowuje sie w całości i kruszy dopiero przed dodaniem do potraw, najlepiej w ostatnich 10 minutach gotowania.

Majeranek ma również dekoracyjny charakter i pasuje do ogródków skalnych, rabat bylinowych w ogrodach naturalnych, japońskich i rustykalnych na słonecznych stanowiskach. Nadaje się także jako roślina okrywowa lub na pachnące obwódki ścieżek i tarasów.

Sadzenie i pielęgnacja:

- zioło to preferuje gleby dobrze odwodnione, lekko zasadowe, ubogie,

- należy unikać nadmiaru wilgoci,

- rozwija swój aromat najlepiej w pełnym słońcu,

- młode roślinki powinny być sadzone na wiosnę lub latem w odległości 30cm od siebie,

- majeranek można uprawiać w kulturach mieszanych; jest dobrym partnerem dla marchwi i warzyw kapustnych,

- wskazane jest przycinanie i formowanie w celu utrzymania zwartego, kulistego pokroju krzewinek.

 

W naszej ofercie 0,2 g nasion majeranku Lebiodka.

Wysiew: marzec - kwiecień pod osłony, druga połowa kwietnia - maj na miejsca stałe.