Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie

Metasekwoja chińska Metasequoia glyptostroboides C15/1,8-2,2m

Dostępność:
KOLEKCJA LIMITOWANA
Cena netto: 155,56 zł / szt. 168,00 zł / szt.

Efektowny okaz nie tylko na wilgotne stanowiska...

Metasekwoja chińska

Metasequoia glyptostroboides

Gatunek ten przez wiele lat uważano za wymarły, aż do 1941 roku, kiedy to chiński botanik odkrył kilka żywych okazów we wschodniej części prowincji Syczuan. Obecnie metasekwoje stanowią cenny gatunek ozdobny często sadzony w europejskich parkach i ogrodach.

To niezwykle efektowne drzewo o smukłym, stożkowatym pokroju i gęstej koronie. Rośnie szybko i jest długowieczne. Prawdopodobnie dożywa ok. 2000 lat. Po 10 latach osiąga około 7 metrów wysokości i 2 m średnicy. Dorosłe drzewa mierzą 35 metrów wysokości i ok. 2,5 m średnicy pnia. Pień dość gruby, u nasady często rozszerzony, prosty, widoczny do samego wierzchołka, u nasady konarów posiadający zwykle osobliwe wklęśnięcia. Gałęzie średnio grube, rozmieszczone okółkowo, na dole prostopadłe do pnia, wyżej ukośnie wzniesione, zaczynają wyrastać nisko nad ziemią. Igły ma sezonowe, jasnozielone i miękkie o długości do 1,5cm.

 Bardzo malowniczo prezentuje się jesienią, gdy igły przebarwiają się na rudopomarańczowe odcienie. Drzewo zawiązuje również dekoracyjne, kuliste szyszki, które długo utrzymują się na pędach.

Kora u młodych drzew jest rudopomarańczowa, u starszych blado brunatna lub lekko żółtobrunatna, łuszczy się pionowymi pasami.

Polecana jest do sadzenia nad brzegami zbiorników wodnych czy stawów, a nawet w wodzie - wówczas prezentuje się niezwykle okazale, a jesienią jest barwnym akcentem kolorystycznym zwracającym uwagę.

Może być formowana również na wysokie żywopłoty.

Ciekawostka: ze względu na szybki wzrost, wytrzymałe i dobrej jakości drewno - jest obiecującym gatunkiem dla leśnictwa w umiarkowanym klimacie.

Warunki uprawy:

- lubi stanowiska słoneczne, ale znosi też słabe ocienienie,

- gleby kwaśne, wilgotne, mogą być podmokłe, bagienne lub czasowo zalewane, ale nie ciężkie; na zasadowym i suchym podłożu rośnie powoli,

- młode rośliny profilaktycznie na zimę okrywać, starsze są odporne na mróz,

- sadzonki w pojemnikach można wysadzać przez cały sezon wegetacyjny.

Uwagi: Wiosną późno rozpoczyna wegetację, najczęściej dopiero w II połowie maja.

 

W naszej ofercie sadzonka o wysokości ok. 180-220 cm (nie mierząc doniczki) ukorzeniona w pojemniku 15-litrowym.