Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

728322192

Oczar płaczący LOMBART'S WEEPING Hamamelis vernalis C5/80-100cm *K14

Dostępność:
JEST DOSTĘPNA
Cena netto: 200,93 zł / szt. 217,00 zł / szt.

Rzadko spotykany - zwisający...

Oczar wiosenny LOMBART'S WEEPING

Hamamelis vernalis

Bardzo wartościowa odmiana ozdobna z delikatnie pachnących, miedziano-różowych kwiatów. Wyróżnia się ciekawym pokrojem:  przewieszającymi się, ścielącymi się po ziemi poziomymi rozgałęzieniami. 

 

To niezwykle dekoracyjny krzew rzadko spotykany w naszych ogrodach,a szkoda, bo nie sprawia trudności w uprawie i kwitnie o nietypowej porze roku...bo przy sprzyjającej pogodzie nawet już zimą - z tego też względu powinien zagościć u nas na dłużej.

    Jego urokliwym atutem są kwitnące wśród nagich gałązek pazurkowate, miedzianoróżowe, a na dodatek pachnące kwiaty. Po nich rozwijają się zielone liście z niebieskawym nalotem, wybarwiają się w ciepłych odcieniach złota jesienią.

 

  Oczary rozkwitają późną zimą i kwitną sukcesywnie do wiosny.

 Kwiaty oczarów wytrzymują mrozy do - 12 stopni C. Przy mroźnej pogodzie płatki zwijają się do środka, a rozwijają ponownie przy dodatniej temperaturze. Czynność ta może być kilkakrotnie powtarzana przez roślinę.

 Ozdobne są również owoce, które dojrzewają dopiero jesienią następnego roku, gwałtownie pękając po dojrzeniu i wyrzucając czarne, błyszczące nasiona na odległość nawet kilku metrów.
Ten zwany również orzechem czarnoksięskim krzew ma zwisający pokrój, dorasta tylko do około 1 metra wysokości przy zdecydowanie większej szerokości, ale można prowadzić go przy wyższej podporze, wtedy drzewko będzie miało taką wysokość, jaką chcemy (podobnie postępujemy, jak przy prowadzeniu drzewek 'płaczących').
Sprawdzi się w kompozycjach nawet w małych ogrodach i na murkach.

 

Idealnym miejscem pod uprawę karłowych oczarów są stanowiska przy ścieżkach, patiach, w ogrodach skalnych czy przy domach. W tych miejscach staną się bowiem prawdziwą, zwracającą uwagę  pachnącą ozdobą. 

Stosowane są do nasadzeń pojedynczych oraz w grupach, w kompozycji z innymi krzewami o kontrastowym zabarwieniu liści np. bordowym lub czerwonym.Piękne, mieszane zarośla powstają z bordową pęcherznicą, perukowcem, pięknotką, czy krzewuszkami o kolorowych liściach.

 

Rady ogrodnika:

- preferują stanowisko osłonięte od wiatru, słoneczne lub półcieniste,

 - należą do roślin mrozoodpornych, niemniej jednak młode egzemplarze są wrażliwe na wiosenne przymrozki, pamiętajmy więc o zabezpieczeniu ich wczesną wiosną w mroźne dni. Starsze okazy dobrze czują się i radzą sobie w naszym klimacie, z wiekiem zyskując całkowitą mrozoodporność.


 - najlepiej rosną na glebie żyznej, przepuszczalnej, wilgotnej i lekko kwaśnej.


 - należą do roślin mało wymagających, uprawa nie nastręczy nam problemów.


- cięcie oczarów sprowadza się do usuwania chorych, martwych, czy uszkodzonych pędów, 

 - przycinanie przyrostów zaraz po kwitnieniu od drugiego roku po posadzeniu, pozwoli nam na uzyskanie bardziej rozgałęzionych, kępiastych roślin.

  
Oferowane sadzonki mają wysokość 80-100 cm, ukorzenione są w 7,5-litrowych pojemnikach.