Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

728322192

Powojnik mandżurski Clematis mandschurica Grupa Flammula Recta /C2

Dostępność:

Pięknie pachnie...

Powojnik mandżurski

Clematis mandschurica Grupa Flammula-Recta

Ciekawa bylina pochodząca z Chin i Japonii ma płożący pokrój lub może się wspinać do 1-2 m wysokości.

Od lipca do września pokrywa się obficie małymi ( 3cm), gwiazdkowatymi, białymi, lekko pachnącymi kwiatami zebranymi w szczytowe baldachy. Zapach uwydatnia się zwłaszcza na stanowiskach słonecznych.

Po kwitnieniu - gładkie, ciemnobrązowe nasiona wytwarzają długie, żółtawe włoski, które są także dekoracyjne i zdobią jeszcze długo rośliny.

Powojnik mandżurski doskonale nadaje się na pergole, kraty, do sadzenia przy altanach i ogrodzeniach oraz innych podporach ogrodowych.

Może również wspinać się po naturalnych podporach, np. krzewach liściastych lub iglastych oraz krzewinkach.

Doskonale nadaje się również jako roślina okrywowa, wówczas jego pędy szeroko pokrywają powierzchnię gleby.

Pasuje do ogrodów naturalnych, leśnych i rustykalnych w kompozycjach z innymi pnączami o większych i ciemniejszych kwiatach.

Rady ogrodnika:

To mało wymagający gatunek powojnika. Polecany zarówno dla koneserów, jak i dla początkujących.

Zadowoli się glebą średniej jakości i w zasadzie każdą wystawą oprócz północnej, gdzie stale panuje cień. Najlepiej rośnie w przeciętnej ogrodowej, umiarkowanie wilgotnej, przepuszczalnej glebie, o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego. Najlepiej rośnie i zakwita na stanowisku słonecznym, ale w lekkim półcieniu również da sobie radę.

Co roku roślinę warto zasilić kompostem, a ziemię wokół wyściółkować korą, która zapobiega parowaniu wody i osłania podłoże przed nagrzewaniem (czego powojniki bardzo nie lubią). Podobne zadanie mogą spełnić niskie rośliny okrywowe. Ważnym zabiegiem jest cięcie pędów. U powojników z grupy Flammula, które kwitną na tegorocznych pędach, przycina się całe rośliny wczesną wiosną, najlepiej od końca lutego do początku kwietnia, nad 2-3 parą pąków, czyli około 20 cm nad ziemią. Przed zimą podstawę roślin należy obsypać kopczykiem z kory, kompostu lub okryć stroiszem.

W naszej ofercie rośliny ukorzenione w pojemnikach 2-litrowych.