Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

728322192

Serdecznik pospolity Leonurus cardiaca /P9

Dostępność:

 Leczniczy...

Serdecznik pospolity

Nazwy ludowe: gęsia stopa, lisi ogon, lwie serce.

Stał się jednym z cenniejszych ziół pomocnych w leczeniu chorób układu krążenia, ale mało kto wie, że można go również stosować w kuchni jako przyprawę.

Poza tym jest cennym pożytkiem dla pszczół.

 Jego dobroczynne działanie na serce sprawiło, że ze wschodniej Syberii rozprzestrzenił się na całą Azję, Europę Środkową i Północną, a nawet Amerykę Północną.

Dawniej był w Polsce uprawiany jako roślina lecznicza, ale obecnie występuje jako relikt dawnych upraw, czyli tylko jako zdziczały. 

  

Photo:D. Gordon E. Robertson [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons

Warto wiedzieć, że... kardiotoniczne właściwości serdecznika zostały naukowo potwierdzone w 1932 roku i od tego czasu wykorzystywany jest on w konwencjonalnej medycynie, a wyciąg i suszone ziele wchodzą w skład wielu leków i znanych mieszanek ziołowych, np. cardiosanu.

Serdecznik działa uspokajająco, reguluje pracę serca i pomaga na bezsenność. Ma też działanie lekko moczopędne, ściągające i przeciwbiegunkowe. Napar z serdecznika wzmacnia mięsień sercowy, łagodzi arytmię i reguluje pracę serca, pomaga w nadciśnieniu. Wpływa na centralny układ nerwowy. Leczy zaburzenia układu pokarmowego:wzdęcia, zaparcia, niestrawności, bóle brzucha. Wyciąg z ziela działa antybakteryjnie, a stosowany zewnętrznie przyśpiesza proces gojenia ran. Ziele serdecznika pospolitego stosowane jest jako substancja łagodząca objawy klimakterium i bolesnego miesiączkowania.

Photo:Hajotthu [CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], from Wikimedia Commons

To gatunek wieloletniej rośliny należącej do rodziny jasnotowatych. Osiąga wysokość około 50-150 cm. Kwitnie od czerwca do sierpnia; kwiaty zapylane są głównie przez trzmiele.

Surowcem lekarskim są pędy, liście i kwiaty. Zbiera się je pod koniec kwitnienia rośliny, a suszy w przewiewnym i zacienionym miejscu 

Przygotowanie naparu:

Jedną łyżeczkę suszonego zioła zalej 150 ml wrzątku, przykryj talerzykiem i odstaw do zaparzenia na 15-20 minut. Tak przygotowany napar z serdecznika pij 3-4 razy dziennie po ¼ szklanki.

Uwaga: Przed użyciem najlepiej skonsultuj się ze swoim lekarzem.

 W naturze rozmnaża się przez nasiona rozsiewane przez zwierzęta. Wysiane wiosną kiełkują po 20-40 dniach. 

 

W naszej ofercie rośliny ukorzenione w 0,5-litrowych pojemnikach.