Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

728322192

Sumak octowiec Rhus typhina - 20 szt. nasion

Dostępność:

Barwny...
Sumak octowiec - 20 szt. nasion

Rhus typhina

To niewielkie drzewko z parasolowatą korona o egzotycznym wyglądzie.

 

 Dorasta do 3-4 m wysokości i szerokości.

Pędy ma widlaste, grube, brązowo owłosione.

Liście niezwykle ozdobne, pierzaste, do 50 cm długości, jesienią efektownie przebarwiają się na jaskrawoczerwone.


Na końcach pędów u egzemplarzy żeńskich latem pojawiają się stożkowate, purpurowoczerwone owocostany, które utrzymują się przez całą zimę na drzewie, dodając czerwieni do ogrodu.


Warunki uprawy:

Sumak jest gatunkiem wyjątkowo mało wymagającym.

Najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych.

Jest bardzo tolerancyjny w stosunku do gleb.

Dobrze rośnie na glebach wilgotnych i suchych, zbitych i przepuszczalnych, kwaśnych i zasadowych.

Wytrzymały jest na mrozy i bardzo tolerancyjny na warunki miejskie i zanieczyszczenia przemysłowe.

Można przycinać dość nisko pędy wiosną, aby zagęścić koronę. Korzenie sumaka rozrastają się bardzo szeroko tuż pod powierzchnią ziemi. Są mięsiste, w razie ich uszkodzenia bardzo szybko tworzą odrosty korzeniowe, dlatego w miejscu gdzie rośnie sumak - nie są zalecane żadne zabiegi mechaniczne.


Doskonale nadaje się do posadzenia w te miejsca gdzie inne rośliny nie chcą rosnąć ze względu na złe warunki. Polecany jest także do sadzenia jako soliter w celu uwydatnienia bardzo oryginalnego pokroju jak i dekoracyjnych owocostanów oraz do barwnych zestawień kolorystycznych.


Owoce sumaka są jadalne, robi się z nich dżemy, a suszone i zmielone używane są jako naturalny zakwaszacz do potraw zamiast octu.

Przepis na syrop z sumaka
Składniki:
10 owocostanów sumaka
2 litry wody
1 kg cukru
Sposób przygotowania:
Rozdrobnione owoce sumaka zalewamy wodą i gotujemy przez 10 minut. Odstawiamy na pół godziny.
Potem cedzimy i do soku dodajemy cukier.
Po przegotowaniu, gęsty i gorący syrop przelewamy do słoików lub butelek. Tak utrwalony syrop stosujemy jako smaczny dodatek do wody.
Kiedyś północnoamerykańscy Indianie zalewali owoce sumaka wodą ze strumienia, a kwaśny smak oraz kolor i tak przechodziły do roztworu. Zimą owoce sumaka były jedynym dostępnym surowcem na smaczny i zdrowy napój, bogaty jednocześnie w witaminę C.
Syrop w wersji "zagotowanej" jest bardzo dekoracyjny, bo wysoka temperatura nie zmienia koloru kwaśnego wywaru, jak to się dzieje w przypadku soku z buraków.
Przyprawa w proszku
Sumaka można samemu ususzyć, otrzeć i uzyskać z niego kwaśną przyprawę. Czerwonym proszkiem posypujemy ryż, świeżo pokrojoną cebulę, dodajemy do zaprawy do marynowania mięsa przed grillowaniem i tureckich kebabów. Tej przyprawy używa Liban, Syria, Turcja i Iran. Sumak jest też dobry do ziemniaków, buraków i sałatki z fasoli.
 

W naszej ofercie ok. 20 sztuk nasion sumaka octowca.
Nasiona są stratyfikowane; można wysiewać od razu do gruntu lub doniczek najlepiej po uprzednim namoczeniu w letniej wodzie (ok. 12 godzin).