Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

728322192

Szczypiorek CZOSNKOWY - 1g nasion Allium tuberosum

Dostępność:

Pikantna dekoracja...

Szczypiorek czosnkowy - 1g nasion

Allium tuberosum

Szczypiorek jest przyprawą o delikatnym, cebulowym smaku dostępną przez cały rok. Zielone, cylindryczne liście wyrastające z drobniutkich cebulek używane są powszechnie do doprawiania wielu potraw, a dodatkowo są bogatym źródłem witamin i minerałów. Świeże, mają niezrównany zapach i smak. Jest to roślina o potrójnym zastosowaniu. Jako warzywo dodawane do sałatek, surówek, jako roslina lecznicza, działjąco przeciwzapalnie, anyseptycznie i wiatropędnieoraz jako bardzo dekoracyjna roślina dywanowa. Oprócz liści, jadalne są również białe gwiaździste kwiaty szczypiorku, które doskonale nadają się do dekorowania sałatek i zimnych półmisków. Szczypiorkowe żniwa mogą trwać nieprzerwanie od lata do późnej jesieni. Zielone liście należy ścinać na wysokości około 2 - 3 cm nad ziemią, ale nie więcej niż połowę liści na raz, po czym należy zaczekać aż ponownie z kępy odrosną nowe. Ścięte liście można przechowywać pod warunkiem, że zostaną świeżo zamrożone.

Szczypiorek można uprawiać też w pojemnikach na balkonach i tarasach lub w doniczkach w kuchni. Na rabatach warzywnych i w ogródkach ziołowych, nasiona wysiewać zachowując 30 cm odstępy między kępkami. Uprawiając szczypiorek w doniczce na oknie można cieszyć się jego walorami smakowymi przez cały rok. Nasiona szczypiorku wysiewa się bezpośrednio do doniczki wypełnionej ziemią, którą najlepiej ustawić w jasnym, słonecznym miejscu na parapecie okiennym. Jeśli zapotrzebowanie na szczypiorek jest większe można obsiać kilka doniczek jednocześnie.

 

Najszybszy sposób na świeży szczypiorek zimą: na jesieni należy wykopać z grządki kępę szczypiorku. Korzenie otrząsnąć w ziemi, a następnie roślinę odłożyć na 3-4 tygodnie w przewiewne miejsce, do czasu, aż liście zupełnie uschną. Tak przygotowany szczypior posadzić w doniczce i podlać. Na jasnym i ciepłym miejscu szczypiorek bardzo szybko wschodzi i bardzo szybko rośnie. Na wiosnę przenieść ponownie do ogrodu.

 

Szczypiorek sprawdza się nie tylko jako dodatek w kuchni, ale także posiada walory dekoracyjne i może być stosowany w nasadzeniach z innymi bylinami i roślinami jednorocznymi na rabatch. Nie może go zabraknąć w ogrodach ziołowych i rustykalnych. Sprawdzi się także w ogrodach skalnych i żwirowych. Jego dekoracyjne, białe gwiaździste kwiatostany najpiękniej kontrastują z roślinami o zielono-żółtych kwiatach lub liściach. Nadaje się też do kompozycji z niskimi trawami ozdobnymi, jak kostrzewy czy molinie.

Rośliny tworzą zwarte kępy, dorastają do 30-35cm wysokości.

 

Rady ogrodnika :
- zarówno słońce, jak i półcień są odpowiednie dla uprawy szczypiorka,

- podłoże powinno być zasobne, lekko wilgotne; przesuszanie wydłuża okres odrastanie liści,

- roślina całkowicie mrozoodporna, wieloletnia,

- wysiew nasion całoroczny.

 

W naszej ofercie 1 g nasion szczypiorku.

Termin ważności : 02.2017 r.

Wysiew: kwiecień - maj - bezpośrednio do gruntu.