Przysmak i dekoracja...
Szparag lekarski odmiana EPOSS
Asparagus officinalis
Szparag lekarski o charakterystycznym aromacie i wybornym smaku należy do wykwintnych warzyw wiosennych. Jego młode pędy zawierają niewiele kalorii, a obfitują w substancje balastowe, witaminy i składniki mineralne.
Odmiana 'Eposs' wyróżnia się wczesnym i obfitym plonowaniem, dużą odpornością na ekstremalne warunki atmosferyczne i choroby. Jest idealna dla upraw amatorskich i przemysłowych.
To roślina wieloletnia, która może plonować przez 15-20 lat.
Z jednej karpy można uzyskać 2-3 kg szparagów rocznie.
Zbiory można rozpocząć po 2 latach uprawy. Zbiera się młode pędy wyrastające z podziemnego kłącza w okresie od połowy kwietnia do połowy lipca. Poza porą zbiorów szparagi mogą być konserwowane lub mrożone.
Sporządza się z nich sałatki i zupy, służą jako dodatek do potraw mięsnych i rybnych. Przed przyrządzeniem bielone pędy szparagów znajdujące się w ofercie handlowej wymagają obrania (skrobaczką lub nożem usuwa się skórkę od góry do dołu). Wypustki zielone nie wymagają obierania. Następnie należy odciąć lub odłamać stwardniałą nasadę pędu. Szparagi gotuje się ok. 10-15 minut w osolonej wodzie, z dodatkiem soku cytryny i masła. Soku z cytryny nie dodaje się podczas gotowania zielonych szparagów, ponieważ zabarwia je na szaro. Szparagi białe gotuje się do miękkości, a zielone krócej (al dente). Gotować można zarówno w specjalnych, wysokich garnkach jak i płaskich, odpowiednio szerokich, gdzie można pędy związać w celu łatwiejszego ich wyciągnięcia z garnka
Warto uprawiać szparagi nie tylko ze względów kulinarnych, ale też dekoracyjnych.
Latem wysokie, dorastające do 120 cm jasnozielone, iglasto rozgałęzione pędy wyglądają niezwykle efektownie w kompozycji z bylinami, nadając im lekkości i stanowiąc dopełnienie aranżacji. Szczególnie polecane na rabaty w wiejskich i naturalnych ogrodach. Dobrze komponują się z jeżówkami, pysznogłówkami, floksami, słoneczniczkami, dzielżanami, daliami, werbeną patagońską i rudbekiami.
Świetnie sprawdzą się w oryginalnych nasadzeniach w ogrodach nowoczesnych i japońskich w kompozycjach z trawami, bambusami i funkiami.
Dodatkową dekoracją pędów są czerwone, niejadalne owoce, które dojrzewają późnym latem.
Zielone, paprotkowate pędy są bardzo często wykorzystywane we florystyce.
Warto wiedzieć: W Europie wschodniej i Azji odwary z kłączy i korzeni szparagów od dawna były stosowane w chorobach układu krążenia, nerek, reumatyźmie i epilepsji. Kompresami z odwarami leczono ropne schorzenia skóry. Nalewkę z jagodami szparagów uważano za środek zapobiegający impotencji. W chińskim lecznictwie ludowym odwary z kłączy i korzeni używane były jako środek moczopędny, poprawiający nastrój psychiczny, leczący lub zapobiegający cukrzycy i impotencji.
Rady ogrodnika:
- wybierz stanowisko słoneczne,
- najlepsze będzie podłoże zasobne i przepuszczalne; idealne jest lekko wilgotne z domieszką piasku i dużą ilością humusu, raczej wapienne,
- sadź w rzędzie co 30-40 cm,
- na zimę zetnij część nadziemną, a podłoże wokół karp wyściółkuj kompostem lub rozdrobnionymi liśćmi,
- rośliny wieloletnie, mrozoodporne.
W naszej ofercie sadzonki ukorzenione w 2-litrowych pojemnikach.