Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

728322192

Wiązówka błotna BIAŁA Filipendula ulmaria

Dostępność:

Lecznicza na mokre stanowiska

Wiązówka błotna

Filipendula ulmaria


Wiązówka błotna, jest okazałą rośliną rosnącą w naturze na bagnach, podmokłych łąkach, mokradłach, w wilgotnych lasach oraz nad brzegami rzek.

Jest to bylina wyrastająca powyżej 1 metra wysokości, gęsto ulistniona; młode listki wiosną bardzo dekoracyjne, purpurowonabiegłe.

Jej wzniesione łodygi zakończone są dużymi podbaldachami, które składają się z drobnych, kremowych kwiatków o migdałowym zapachu.

Kwitnie w czerwcu i lipcu.

 

Jest rośliną wieloletnią, posiadającą właściwości lecznicze.

 

Własności lecznicze wiązówki błotnej poznano już w Średniowieczu. Dawniej w medycynie ludowej była ważną rośliną zielarską, używano jej do również do zwalczania pasożytów przewodu pokarmowego, jako zioło przeciwkrwotoczne i przeciwbiegunkowe.

Z liści otrzymywano dawniej żółtozielony barwnik do tkanin.

Współcześnie używana jest do aromatyzowania niektórych gatunków piwa i wódki.

Od wieków używana w medycynie ludowej w leczeniu zgagi, zapaleniu żołądka, jelit oraz wrzodów żołądka i dwunastnicy.Nadaje się do naturalistycznych nasadzeń nad brzegami wód, razem z krwawnicami, liliowcami, języczkami, parzydłem i trawami ozdobnymi.

Jej głęboko wcięte liście i pufiaste kwiatostany harmonizują kształtem z tawułkami, a wyróżniają się odmiennością przy funkiach, irysach, turzycach, trawach w rodzaju mozgi, a także paprociach i bodziszkach.

Można ją sadzić także w strefie bagiennej oczka wodnego.Sekrety uprawy:

Jest łatwa w uprawie, wymaga jedynie dość wilgotnego stanowiska, szczególnie w okresie wyrastania pędów kwiatostanowych.

Przy odpowiedniej wilgotności gleby znosi nasłonecznienie, ale lepiej czuje się w półcieniu.

Lubi glebę żyzną, lekko kwaśną i wilgotną.

Wiązówka błotna jest odporna na niskie temperatury.

 

W naszej ofercie rośliny ukorzenione w 1-litrowych pojemnikach.