Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

728322192

Yucca gloriosa VARIEGATA na pniu Juka /C12 *23T

Dostępność:

Egzotyczna bylina na pniu...

Yucca gloriosa Variegata

mrozoodporna do -24°C

Jest egzotycznym gatunkiem z uwagi na jej pięknie wybarwione liście. Wprowadzi do Twojego ogrodu żywe barwy, nikt nie przejdzie obojętnie obok tej piękności...

 

To wyjątkowa, zimozielona bylina o egzotycznym pokroju. Atutem tej rośliny są niebieskozielone liście z kremowo-żółtym obrzeżeniem zebrane w rozetę, które osiągają długość ok. 60 cm!

Jesienią i zimą brzegi liści wybarwiają się na odcienie czerwieni, dzięki czemu zyskują na dekoracyjności również i w tym okresie. 

  

Dodatkowym, egzotycznym elementem tej odmiany jest pień, który można zaobserwować u wieloletnich okazów. 
Roślina ta dorasta do 150-250 cm wysokości, a jej okazały, różowy kwiatostan wznosi się ponad rozetę sztywnych liści.
Kwiat jukki jest naprawdę niezwykły. Składa się z licznych, efektownych dzwonków o średnicy 5-7 cm zebranych w wiechę, która rozwijają się
pod koniec czerwca i lipiec.

Kwiaty przepięknie pachną.

  Zastosowanie: Można jukę sadzić pojedynczo lub grupami na trawniku lub suchych, stepowych partiach ogrodu. Niezwykle interesująco prezentuje się w ogródku żwirowym, skalnym czy nowoczesnym.

Nadaje się też do sadzenia w dużych pojemnikach i na kwiat cięty - cięcie wykonuje się, gdy połowa kwiatów w kwiatostanie jest rozwinięta.
 


Roślina dość łatwa w uprawie, choć ma pewne wymagania co do gleby i nasłonecznienia. Gatunek ten preferuje próchniczną glebę i co ważne o dużej zawartości wapna, przepuszczalną, dobrze odwodnioną. Znosi nawet okresowe susze.

Lubi miejsca słoneczne.

Jest mrozoodporna - wytrzymuje spadki temperatury do - 24 stopni Celsjusza, jednak na srogie zimy młode rośliny należy zabezpieczać przed mrozami przykrywając okolice korzeni liśćmi, gałązkami świerka czy kopczykiem z piasku, a liście związać zabezpieczając ''serce''rośliny. Nie lubią mokrego podłoża zimą.

 W naszej ofercie rośliny ukorzenione w pojemnikach 12-litrowych, mają wysokość ok. 40-50 cm.

Poniżej wygląd przykładowych sadzonek w kwietniu i...

w czerwcu.