Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

728322192

Żywe kamienie mieszanka - nasiona - 50 szt Lithops

Dostępność:
Żywe kamienie mieszanka - nasiona - 50 szt.
Lithops


Oryginalne sukulenty o mięsistych liściach i różnobarwnych kwiatach do uprawy w domu w doniczkach. Roślina ta została odkryta przez Williama Johna Burchella w roku 1811. Została przywieziona z Afryki. Żywe kamienie nie mają łodygi, liście zarośnięte w walcowaty twór przypominają kamienie - stąd ta nazwa. Kwiaty wyrastają ze szczeliny między liśćmi, promieniste, o białych lub żółtych płatkach o średnicy 2-3 cm.

Fascynacja i zainteresowanie dostarczone przez Lithops pochodzi ze znacznego zróżnicowania wzorów i kolorów organów roślin. Ich kształt, rozmiar i kolor powoduje, że przypominają małe kamienie w ich naturalnym otoczeniu.

 W ich środowisku naturalnym, bardzo ubogim w roślinność, ten wygląd pozwala im przetrwać na piaszczystych i żwirowych pustyniach południowej Afryki. Wspaniałego ozdobnego charakteru rośliny te nabierają jesienią, gdy ich kuliste liście otwierają się i pojawiają się błyszczące, jedwabiste kwiaty koloru białego lub żółtego.


Żywe kamienie kwitną w pełnym słońcu, więc należy zapewnić im jak najwięcej światła. Słabe światło powoduje wydłużone liście i niewyraźne wzory na liściach.Rady ogrodnika:

Najlepsze do ich uprawy będzie miejsce słoneczne z dopływem świeżego powietrza, np. na południowym parapecie okiennym. Na podłoże nadaje się ziemia dla kaktusów z 20% dodatkiem grubszego kwarcowego piasku. Powierzchnię ziemi w doniczce dobrze jest przykryć małymi kamykami bądź żwirem, co pozwoli również uzyskać doskonały efekt dekoracyjny. Zasilanie nawozem z reguły nie jest konieczne. Ewentualne dawki specjalnego nawozu do kaktusów wystarczy podawać raz w miesiącu.

Podobnie jak inne sukulenty, rośliny te podlewaj znacznie rzadziej niż inne rośliny domowe. W okresie wzrostu (od wiosny do jesieni) wystarczy podlewać je co 2 do 4 tygodnie. Glebę należy utrzymywać ledwie wilgotną. Pomiędzy kolejnymi podlewaniami górna warstwa gleby powinna przeschnąć do połowy doniczki.

Po przekwitnięciu, z reguły od końca listopada aż do marca, roślinom należy zapewnić warunki pozwalające im wejść w okres spoczynku. W tym okresie zaprzestań podlewania i umieść je w miejscu o temp. 10 do 15°C. Jeśli temp. jest nieco wyższa rośliny można od czasu do czasu delikatnie spryskać wodą, ale nie podlewać.

W marcu liście Lithops mogą zasychać. Nie przejmuj się tym zjawiskiem - jest to zupełnie normalne u tych roślin. Pod zamierającymi starymi liśćmi tworzą się nowe, które niebawem przebiją się przez zasuszoną skórkę swoich poprzedników.


W naszej ofercie 50 szt nasion