Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie

Adiantum stopowate 'IMBRICATUM' Adiantum pedatum

Dostępność:

Paproć o parasolowatych liściach !!!

Adiantum stopowate IMBRICATUM

 Adiantum pedatum


To jedna z najefektowniejszych, wieloletnich paproci !

Ten północnoamerykański gatunek pochodzący z chłodnych, górskich lasów, wyróżnia się charakterystycznymi, parasolowato ułożonymi liśćmi na długich, wyprostowanych ogonkach. Tworzy piękne, okrągłe, sezonowe kępy kaskadowo zachodzących na siebie liści. Osiąga wysokość 40-60cm.


Odmiana szczególnie ceniona za swe miękkie, oryginalne, pierzaste liście, które dodają niepowtarzalnego uroku cienistym zakątkom w ogrodzie !!!

Paproć nadaje się do tworzenia różnej wielkości kęp pod drzewami, krzewami, w cienistych ogrodach skalnych, a także do wysadzania na rabatach w towarzystwie funkii, żurawek, tawułek i innych kolorystycznie paproci i niskich traw ozdobnych.


Lubi miejsca cieniste i półcieniste o dużej wilgotności, wtedy rozrasta się za pomocą krótkich, mało ekspansywnych kłączy tworząc filigranową okrywę gruntu.

Najczęstsze zastosowanie to ogrody naturalne i leśne, obrzeża oczka wodnego, północna ściana skalniaka lub murku skalnego lub w cieniu wyższych roślin, czy krzewów o kontrastowym ubarwieniu liści np. żółtym.


 

Warunki uprawy:

- preferuje półcieniste i cieniste wilgotne stanowiska,

- glebę próchniczną o odczynie kwaśnym,

- po zakończeniu wegetacji nisko przyciąć suche liście (jesienią lub wiosną),

- jest mrozoodporna.

 

W naszej ofercie paprotki ukorzenione w pojemnikach 1-litrowych. Poniżej przykładowe rośliny w sezonie.