Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

728322192

Feijoa sellowiana Akka Sellowa Acca sellowiana C3/50-60cm *G

Dostępność:
JEST DOSTĘPNA
Cena netto: 81,48 zł / szt. 88,00 zł / szt.

Jadalne kwiaty i owoce...

Akka Sellowa

Acca sellowiana Feijoa

 To ciekawy gatunek rośliny z rodziny mirtowatych uprawiany ze względu na okazałe, jadalne kwiaty i podobne do gujawy owoce.

 

 Występuje na terenach Ameryki Południowej, w Brazylii, w Urugwaju i Argentynie. W uprawie spotkać ją można we Francji, w Australii, w Nowej Zelandii i w zachodniej części USA.

Niezwykle dekoracyjne kwiaty pojawiają się na tegorocznych przyrostach, mają czerwone płatki korony, które na zewnątrz są białe, prawie całkowicie zakryte przez wydatne, ciemnoczerwone pręciki.


Liście: drobne, skórzaste, naprzeciwległe, o wierzchniej stronie błyszczącej, spodniej koloru srebrzystoszarego.

Podługowate owoce mają delikatny, żółtawy miąższ o przyjemnym, orzeźwiającym, kwaskowato-słodkim smaku; są jadalne na surowo i po przetworzeniu.

Warto wiedzieć: Owoce mają też działanie lecznicze - regulują czynność tarczycy. Mogą służyć jako suplement do diety bezsolnej ze względu na dużą ilość jodu. Ponadto działają wzmacniająco, ułatwiają trawienie i zapobiegają miażdżycy. Olejku eterycznego z owoców używa się w dermatologii i przy leczeniu zapaleń skórnych.

Z owoców oraz płatków kwiatowych można przyrządzać dietetyczne potrawy, sałatki oraz desery. Płatki kwiatowe są bardzo dekoracyjne i efektywnie upiększają potrawy.


Rady ogrodnika:

- roślina preferuje ciepły, bezmroźny klimat, ale może rosnąć w rejonach z bardzo lekkimi przymrozkami (do -10'C) na osłoniętych, słonecznych stanowiskach; w zimniejszym klimacie rośnie najlepiej w szklarni lub ogrodzie zimowym,

- sadzić należy w przepuszczalnym, próchnicznym podłożu i obficie podlewać w okresie dojrzewania owoców,

- gatunek ten może być przycinany i prowadzony w formie piennego, małego drzewka lub w formie krzaczastej,

- rośliny uprawiane w pojemnikach dobrze znoszą ekspozycję na wolne powietrze, najlepiej w miejsce osłonięte przed wiatrem. Zimować należy w w temperaturze 8-10˚C.

W warunkach uprawy domowej można w ciągu kilku lat uprawy uzyskać własne, wyśmienite w smaku owoce.

 

W naszej ofercie rośliny o wysokości 50-60 cm ukorzenione w 3-litrowych pojemnikach.

zdjęcie wkrótce...