Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie

Albicja płacząca 'NCAJ1' CHOCOLATE FOUNTAIN® Albizia C7/80-100cm

Dostępność:

Czekoladowa fontanna...

Albicja płacząca CHOCOLATE FOUNTAIN

Albizia

To nowa, jedyna odmiana jedwabnego drzewka o płaczącym pokroju i fioletowych liściach. Połączenie to wskazuje o jej niezwykłej wyjątkowości.

Powstała w wyniku długoletnich prac hodowlanych prowadzonych przez Dr Toma Ranney'a w Północjej Karolinie (USA).
Po raz pierwszy została wystawiona na targach Farwest 2015 w stanie Oregon.

To atrakcyjne, małe drzewko nadające się do niewielkich przestrzeni, wydające latem kwiaty o długich pręcikach barwy różowej, wyglądające jak jedwabne nici, które są najefektowniejszym elementem budowy kwiatów. Kwiaty są wonne.
Kwitnie przez całe lato.

Dodatkowym atutem drzewka są niezwykłej urody i brązowokarminowego koloru liście, które poza okresem kwitnienia są wspaniałą ozdobą rośliny.

Liście są podwójnie pierzaste 45 cm długości i 25 cm szerokości, karminowobrązowe, przypominają duże wachlarze; na noc składają się do snu, rano otwierają, stąd również nazwa potoczna - 'drzewo senne'. 

 

To często nie dorastająca do 1,8 m wysokości obficie kwitnaca roślina o płaskiej, płaczącej koronie i bujnym, pierzastym ulistnieniu.
W uprawie pojemnikowej kwitną już 1-1,5-metrowe okazy.

Warto wiedzieć, że... roślina ma wiele właściwości leczniczych. Kora jest używana do leczenia stłuczeń i jako środek przeciw robakom. Nasiona są wykorzystywane jako pokarm dla zwierząt hodowlanych i dzikich, a jej słodko pachnące kwiaty są dobrym źródłem nektaru dla pszczół. Suszone liście są substytutem herbaty, a gotowane kwiaty spożywane jako warzywo. Drewno wykorzystuje się zwłaszcza w krajach azjatyckich do produkcji mebli.

 

Rady ogrodnika:

- rośliny są łatwe w uprawie,

- preferują ciepłe stanowiska i dobrze rosną w dużych pojemnikach,

- ich główne wymagania to ciepłe i wilgotne lato oraz osłonięte miejsca,

- Ph podłoża nie ma znaczenia, ważne tylko, aby było przepuszczalne,

- lubią cięcie korygujące, które najlepiej wykonywać wiosną,

-  można zaryzykować uprawę w gruncie w zachodniej części kraju, gdyż wytrzymuje spadek temperatury do -25'C, ale tutaj jednak warunek dobrze osłoniętego stanowiska i zabezpieczania roślin na zimę - to priorytet.

W naszej ofercie drzewka ukorzenione w 7-litrowych pojemnikach, mają wysokość 80-100 cm.