Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

728322192

Amorfa krzewiasta - zestaw 10 szt. w doniczkach P11-C1/60-80cm *25P

Dostępność:
KOLEKCJA LIMITOWANA
Cena netto: 74,07 zł / x10szt. 80,00 zł / x10szt.

Na miododajny żywopłot...

Amorfa krzewiasta zw. Indygowiec - zestaw 10 sztuk roślin

Amorpha fruticosa

Bardzo efektowny krzew o pięknych kwiatach zebranych w długich kwiatostanach w oryginalnym kolorze i ładnych liściach, na dodatek świetnie radzący sobie w naszym klimacie i mający niewielkie wymagania glebowe.Dzięki swoim cechom jest uprawiany i jako roślina użytkowa i ozdobna.


Jego niezwykle dekoracyjne, purpurowoniebieskie kwiaty z pomarańczowymi lub żółtymi pylnikami są w postaci wydłużonych, gęstych kwiatostanów, które skupione są po kilka na końcach pędów; ich długość dochodzi do 30 cm. Kwitnie od czerwca do sierpnia zwabiając motyle i pszczoły. Jest rośliną miododajną - cennym pożytkiem dla pszczół.

Aromatyczne, pierzaste liście na pędzie ułożone są skrętolegle, opadają na zimę, a wiosną późno się rozwijają. Ciekawostką jest to, że znajdują się na nich gruczołki żywiczne, które produkują substancję owadobójczą odstraszającą szkodniki, dlatego często w tym celu sadzony jest w ogrodnictwie.

 Owoce to wygięte sierpowato strączki skupione w wiechach, które utrzymują się aż do wiosny i są ozdobą krzewów w stanie bezlistnym. Strąki wykorzystywane są w przemyśle perfumeryjnym i farmaceutycznym.

To niewielki krzew - dorasta do 2-3 m wysokości, dzięki czemu może być sadzony nawet w małych ogrodach.

Doskonały na nieformowane żywopłoty oraz do nasadzeń naturalistycznych.

Może być stosowany do obsadzania nieużytków, wydm i skarp, a także do wzmacniania brzegów stawów i rzek. Urośnie nawet na terenach bagnistych i na naturalnych rozlewiskach rzecznych.

Ciekawostka: Dawniej otrzymywano z amorfy barwnik będący namiastką indyga. 


Rady ogrodnika:

Krzew świetnie radzący sobie w naszym klimacie i mający niewielkie wymagania glebowe, dobrze rośnie na każdej glebie, ale preferuje wapienną; gleby mogą być nawet bardzo suche, piaszczyste i kamieniste, ale też mokre i okresowo zalewane. 
Lubi stanowiska słoneczne.

Cechuje się dużą odpornością na zasolenie, jest odporny na silne wiatry i przemarzanie.

To roślina pionierska nadająca się na suche miejsca, a nawet wydmy.
Kwitnie na tegorocznych pędach, więc jeśli ma być cięta i formowana - to najlepiej wykonać to zaraz po kwitnieniu.

Warto wiedzieć, że ...ta niespotykana i oryginalna roślina pochłania większość zanieczyszczeń środowiskowych, które magazynuje na powierzchni i wewnątrz blaszek liściowych; doskonale usuwa z powietrza metale ciężkie.

W naszej ofercie zestaw 10 sztuk roślin o wysokości 60-80 cm ukorzenionych w 1-litrowych pojemnikach.

W nasadzeniach żywopłotowych najlepiej sadzić w odstępach co 1-1,5 m.