Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

728322192

Arnika górska Arnica montana /P9 *16

Dostępność:
JEST DOSTĘPNA
Cena netto: 16,67 zł / szt. 18,00 zł / szt.

Lecznicza...

Arnika górska in. anielskie ziele, kupalnik, pięciornik górski

Arnica montana

Ten dobrze znany medycynie gatunek, to całkiem urodziwa zielna roślina. 

Jest szeroko rozpowszechniona w Europie i zachodniej Azji, często rośnie na pełnych dzikich kwiatów łąkach na bezdrzewnych zboczach gór. 

Roślina objęta ścisłą ochroną gatunkową. W Czerwonej liście roślin i grzybów Polski oraz Polskiej Czerwonej Księdze Roślin jest umieszczona w grupie gatunków narażonych na wyginięcie, kategoria zagrożenia - VU.

Łodygi arniki utrzymują ułożone w naprzeciwległe pary ogonki liściowe, a wczesnym latem kończą się dekoracyjnymi, przyjemnie pachnącymi, żółtymi lub pomarańczowymi koszyczkami kwiatowymi, przypominającymi małe słoneczniczki o średnicy około 8 cm.

Liście odziomkowe mają łyżeczkowaty kształt i silnie zaznaczone żyłki. Wyrastają z uparcie żywotnego systemu korzeni i tworzą rozległe kępy.

Bylina dorasta do 30-60 cm wysokości.

Photo:© Hans Hillewaert /CC BY-SA 4.0 Wikipedia

Od wieków znane są właściwości lecznicze arniki. To im roślina zawdzięcza tak ogromną popularność, że została niemal wytrzebiona w swoim naturalnym środowisku.

Produkty lecznicze zawierające arnikę są wskazane do użytku zewnętrznego i mają zastosowanie w przypadku wszelkiego rodzaju urazów, stłuczeń, obrzęków, krwiaków, siniaków, uderzeń czy wybroczyn.

Arnika przyspiesza gojenie się i regenerację tkanek po urazie, działa ochronnie na naczynia krwionośne, zapobiega tworzeniu się skrzepów, działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciw obrzękowo, można ją używać w przypadku bólów mięśniowych, a nawet reumatycznych.

Koszyczki arniki górskiej zbiera się w okresie kwitnienia, czyli w czerwcu i lipcu, suszy się w cieniu w temperaturze nie wyższej niż 35'C.

Photo:Enrico Blasutto at Italian Wikipedia, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Warto wiedzieć, że...oprócz zastosowań w medycynie, arnika miała duże znaczenie w wierzeniach i zabobonach. Gałązki arniki zatknięte na krańcach pola miały chronić przed gradobiciem, a powieszone w obejściu - strzec przed piorunami. Wierzono, że największą moc mają kwiaty zbierane na Św. Jana. Dawne zielniki wspominają także o arnice jako afrodyzjaku. 

Rady ogrodnika:

Potrzebuje pełnego słońca i wilgotnej, przepuszczalnej, bogatej w próchnicę ziemi.

 

W naszej ofercie roślinki rozmnażane przez podział, ukorzenione są w 0,5-litrowych pojemnikach.

Rozpowszechnienie ich uprawy w ogrodach, zapobiegłoby całkowitemu wymarciu tego gatunku. Zachęcamy Was do tego szlachetnego dzieła...

 

Treści z serwisu Futuregardens.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą.

Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.