Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

728322192

Aronia wielkoowocowa Aronia melanocarpa C2/60cm

Dostępność:

Skarb natury...

Aronia wielkoowocowa 

Aronia melanocarpa

Wartościowa, plenna odmiana o dużych, słodkich owocach.


Aronia to roślina z rodziny różowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej, a do Europy została sprowadzona pod koniec XVIII w. Krzewy aronii osiągają ok. 2m  wysokości. Ich owocami są nieduże, ciemnogranatowe jagody, pokryte meszkowatym nalotem, o słodkawym, lekko cierpkim i aromatycznym miąższu.

Każdego roku daje obfite plony.

 Ceniona przede wszystkim ze względu na lecznicze działanie owoców.

  Ogromną zaletą aronii jest to, że jej owoce nie kumulują szkodliwych dla zdrowia pierwiastków, nie zawierają także pestycydów, gdyż roślina nie wymaga oprysków. Z tego punktu widzenia jest to w pełni ekologiczny gatunek owoców !

 Owoce posiadają udowodnione funkcje prozdrowotne, wykraczające ponad zwyczajny efekt odżywczy. Chronią przed zawałami serca, miażdżycą, udarami mózgu, i spowalniają procesy starzenia się organizmu.

Nawet Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii zaangażowała się w promocję i rozpowszechnianie produktów na bazie aronii !!!

Udowodniono, że wyciąg z tego owocu pozwala dość skutecznie regulować nadciśnienie tętnicze, zapobiega odkładaniu się cholesterolu oraz chroni przed chorobami serca.

W małych, ciemnych owocach wykryto zarówno katechiny, antocyjany, jak i kwas chlorogenowy oraz liczne witaminy: C, B2, B6, E, P,PP,prowitaminę A i minerały np. molibden, mangan, miedź,bor,jod i kobalt.

    Aronia jest więc rośliną o niezwykle unikalnym składzie chemicznym.

Np. przy nadciśnieniu sugerowane jest wypijanie ok. 30 ml. soku trzy razy dziennie przed posiłkiem przez cały miesiąc. Profilaktycznie zwykle zaleca się szklankę soku dwa razy dziennie przez trzy tygodnie. Kurację tę można oczywiście co pewien czas powtarzać.

Osoby spożywające dość sukcesywnie aronię w różnej postaci - właściwie nie zapadają na anginy, przeziębienia, itp. są bardziej odporne.

Z owoców można przygotowywać susz, konfitury, lecznicze nalewki i oczywiście sok.

Ale ... aronia czarnoowocowa - to nie tylko walory zdrowotne - to także wyjątkowa ozdoba każdego ogrodu, dlatego nie powinno jej zabraknąć nawet w tym najmniejszym.

Można wykorzystać ją na żywopłoty oraz do barwnych zestawień kolorystycznych z innymi krzewami owocowymi czy ozdobnymi. Szczególnie jesienią zwraca uwagę, gdy jej liście przybierają różne odcienie purpury.

Warunki uprawy:

- Aronia jest bardzo odporna na mróz, choroby i szkodniki.

- Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych bądź półcienistych.

-  Roślina tolerancyjna w stosunku do rodzaju gleby i jej wilgotności.

 

Oferowane sadzonki są ukorzenione w pojemnikach 2-litrowych, mają wysokość około 60 cm.