Unikatowa...
Asimina triloba
Urodlin trójłatkowy
Zwana także pawpaw lub bananem preriowym, ze względu na charakterystyczny zapach i konsystencję owocu.
W warunkach Polski jest to egzotyczna roślina owocodajna dla najzagorzalszych kolekcjonerów.
Urodlin trójłatkowy jest jedynym przedstawicielem wielkiej, tropikalnej rodziny flaszowcowatych, który może być w naszym kraju uprawiany w gruncie.
Występuje w stanie dzikim w Ameryce Północnej, najczęściej wzdłuż rzek okresowo wylewających.
Drzewa z tego gatunku rosną w arboretum w Kórniku oraz we Wrocławskim Ogrodzie Botanicznym.
Poniżej kwitnący w naszych warunkach kilkunastoletni okaz.
Jest małym, wyprostowanym, niskopiennym, drzewkiem o zwartej koronie lub szeroko kulistym krzewem. Rośnie powoli - w Polsce dorasta do 3 m wysokości, dlatego nadaje się do nasadzeń nawet w małych ogródkach, gdzie jego tropikalny wygląd zwróci uwagę.
Liście ma sezonowe, dekoracyjne, duże, młode gęsto pokryte czerwonobrązowymi włoskami. Są podobne do niektórych magnolii, ale wiosną rozwijają się późno, dzięki temu też unikają uszkodzeniom przez późnowiosenne przymrozki, jesienią ładnie przebarwiają się na żółto.
Wyjątkowo oryginalne, dzwonkowate kwiaty rozwijają się w V-VI jeszcze na bezlistnych pędach, mają 5 cm średnicy, o grubych, początkowo zielonych, później brunatno-purpurowych, karbowanych płatkach, wywiniętych na zewnątrz. Kwiaty zwisają pojedynczo w kątach liści na grubych szypułkach, a zapylane są przez nocne owady. Utrzymują się na pędach przez około 3 tygodnie.
Owocami są jadalne, wielonasienne, brązowe jagody o długości 15 cm, pokryte grubą skórką i wypełnione kremowym, smacznym, aromatycznym miąższem o konsystencji budyniu, zawierają znaczne ilości białek. Z jednego kwiatu powstaje kilka owoców, z których każdy waży około 30 dag i przypomina nieco krótki banan. Wewnątrz znajdują się duże nasiona.
Dojrzewają sukcesywnie od września do października i zbiera się je w pełni dojrzałe.
Zawierają dużo witamin, są bogate w sole mineralne, wapno i żelazo, konsumuje się je w stanie surowym.
Rady ogrodnika:
Roślina dostatecznie mrozoodporna (-23 do -27 °C).
W surowe zimy może marznąć, ale odrasta, dlatego wymaga miejsca ciepłego, osłoniętego od wiatru oraz okrywania na zimę szczególnie młodych okazów. Wskazane jest także ściółkowanie przed zimą wrażliwego systemu korzeniowego.
Starsze okazy źle znoszą przesadzanie.
Urodlin preferuje gleby wilgotne, kwaśne do obojętnych, przepuszczalne.
W ojczyźnie rośnie nawet w pełnym cieniu, jednakże u nas wskazane są słoneczne stanowiska, gdyż są cieplejsze.
Młode rośliny należy delikatnie zacieniać przed intensywnym słońcem. Aby stymulować zawiązanie wielu owoców, można zapylać ręcznie te kwiaty, które są w zasięgu ręki.
Ciekawostka: Liście Pawpaw zawierają środek owadobójczy. Mają również właściwości antyrakowe.
W naszej ofercie rośliny ukorzenione w pojemnikach 3-litrowych, mają wysokość 20-30 cm.