Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie

Banan śnieżny górski Musa ensete glaucum Bananowiec

Dostępność:

Powiew tropiku !

Banan śnieżny górski

Musa ensete glaucum

Banan jest byliną z pędami, które mogą przetrwać kilka lat, jeśli w cieplejszych rejonach kraju dobrze się je okryje na zimę. W mroźnych strefach rośliny najlepiej uprawiać w pojemnikach i zimować w pomieszczeniu; wysadzone wiosną do ogrodu wnoszą powiew tropiku i zawsze stanowią imponujący element architektoniczny, zwłaszcza w kompozycjach liściowych, a to dlatego, że ich efektowne, wychodzące z jednego pnia jasnozielone liście w wilgotnej, żyznej glebie mogą osiągnąć nawet do 2-3m wysokości.

W cieplejszych stronach rośliny zakwitają interesującymi, brązowymi kwiatostanami z orginalnymi podsadkami, po których pojawiają się małe bananki. Odpowiednimi dla banana wielkolistnymi sąsiadami są: katalpa, paulownia, gunera, rabarbar, duże trawy, bambusy i palmy. Zwykle banany umieszcza się w wielkoformatowych nasadzeniach, ale i w mniejszych ogrodach stwarzają swym barokowym przepychem ciekawe efekty.

Rady ogrodnika:

- najlepiej uprawiać w dużej donicy, którą można wkopać wiosną do ogrodu, a na zimę przenieść do chłodnego pomieszczenia,

- świetnie odpowiada mu klimat oranżerii czy zimowego ogrodu,

- wymaga żyznego, wilgotnego podłoża i w pełni nasłonecznionego stanowiska,

- rośliny należy chronić przed silnymi wiatrami, które niszczą mechanicznie ich olbrzymie liście, najlepiej wybrać miejsce osłonięte,

- rozmnażanie przez wysiew nasion lub podział kęp.

Wysiew nasion: Nasiona skaryfikować (uszkodzić łupinę nasienną np. poprzez obtarcie papierem ściernym), moczyć w letniej wodzie przez 24-48 godz. Wysiewać najlepiej wiosną (można cały rok - wiosna jest optymalnym terminem ze względu na oświetlenie i możliwość przesadzenia do ogrodu - roślina bardzo szybko rośnie)w temp.18–21 ºC w żyzne i umiarkowanie wilgotne podłoże. Kiełkowanie od 3-16 tyg., jest nierównomierne. W gruncie sadzić w podłoże bogate w próchnice w pełnym słońcu lub półcieniu. W okresie wegetacji obficie podlewać i stosować nawozy wieloskładnikowe. Rośliny przed pierwszymi mrozami należy przenieść do widnego pomieszczenia o temp min. 7 ºC, ograniczając nadziemną część do 2 lub 3 liści.


Poniżej na zdjęciach 3-letnie bananowce w ogrodzie u zaprzyjaźnionego ogrodnika - pasjonata z okolic Nowego Targu. Zdjęcia wykonane w okresie wczesnojesiennym po częściowej redukcji liści.

Od wiosny do jesieni rosną w ogrodzie.

Na zimę pędy są skracane, karpy wykopywane i wsadzane do dużych donic.

Zimują w chłodnym garażu bardzo skąpo podlewane.