Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

728322192

Bananowiec RED TIGER Musa sikkimensis Banan /C9 *G

Dostępność:
JEST DOSTĘPNA
Cena netto: 90,74 zł / szt. 98,00 zł / szt.

Paskowany...

Bananowiec RED TIGER

 Musa sikkimensis , Banan

Interesująca, bardzo rzadko spotykana odmiana o niezwykle ozdobnych, bo purpurowo nabiegłych liściach. 

Banan jest byliną z pędami, które mogą przetrwać kilka lat, jeśli w cieplejszych rejonach kraju dobrze się je okryje na zimę.

W mroźnych strefach rośliny najlepiej uprawiać w pojemnikach i zimować w pomieszczeniu; wysadzone wiosną do ogrodu wnoszą powiew tropiku i zawsze stanowią imponujący element architektoniczny, zwłaszcza w kompozycjach liściowych, a to dlatego, że ich efektowne, wychodzące z jednego pnia bordowo-zielone liście w wilgotnej, żyznej glebie mogą osiągnąć spore rozmiary.

W cieplejszych stronach rośliny zakwitają interesującymi, brązowymi kwiatostanami z oryginalnymi podsadkami, po których pojawiają się małe bananki.

Owoce są słodkie i jadalne. Mogą zawiązywać się od trzeciego-czwartego roku. Po ich wydaniu roślina obumiera, ale wcześniej dostarcza jeszcze wielu sadzonek.

Odpowiednimi dla banana wielkolistnymi sąsiadami są: katalpa, paulownia, gunnera, rabarbar, duże trawy, bambusy i palmy.

Zwykle banany umieszcza się w wielkoformatowych nasadzeniach, ale i w mniejszych ogrodach stwarzają swym barokowym przepychem ciekawe efekty.

Rady ogrodnika:

- najlepiej uprawiać w dużej donicy, którą można wkopać wiosną do ogrodu, a na zimę przenieść do chłodnego pomieszczenia,

- świetnie odpowiada mu klimat oranżerii, czy zimowego ogrodu,

- wymaga żyznego, wilgotnego podłoża i w pełni nasłonecznionego stanowiska,

- rośliny należy chronić przed silnymi wiatrami, które niszczą mechanicznie ich olbrzymie liście, najlepiej  wybrać miejsce osłonięte,

- uprawiany w donicy powinien być zimowany w temperaturze ok. 8°C (+ / - 5). Część liści więdnie w zimie, nowe pojawiają się w kwietniu. 

-  mrozoodporność od -5°C do -10°C.

 

Poniżej na zdjęciach 3-letnie bananowce w ogrodzie u zaprzyjaźnionego ogrodnika - pasjonata. Zdjęcia wykonane w okresie wczesnojesiennym po częściowej redukcji liści.

 

Od wiosny do jesieni rosną w ogrodzie.

Na zimę pędy są skracane, karpy wykopywane i wsadzane do dużych donic.

Zimują w chłodnym garażu bardzo skąpo podlewane.

Życzymy powodzenia w uprawie :)

W naszej ofercie rośliny o wysokości 60-80 cm ukorzenione w 9-litrowych pojemnikach.

Poniżej przykładowy okaz w lipcu.