Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie

Bez czarny VARIEGATA Sambucus nigra 'Marginata' /C5

Dostępność:

Efektowna odmiana o białozielonych liściach...

Bez czarny 'VARIEGATA'

Sambucus nigra

Cenna, ciekawa odmiana bzu zarówno ze względu na wytrzymałość, łatwość w uprawie jak i niezwykłe walory ozdobne. Stosowany w barwnych zestawieniach kolorystycznych krzew dorasta do 3-4m wysokości przy rocznym przyroście ok. 50 cm.

Ozdobny z białch, talerzowatych, silnie pachnących kwiatów pojawiających się we wczesnym okresie letnim i nadzwyczaj ozdobnych liści: dużych, pierzastych, zielonych z wyraźnym, białym marginesem.

  Owoce niewielkie, kuliste, dojrzałe - błyszczące granatowoczarne, bardzo soczyste. Zawierają witaminy A, B i C oraz dużo przyswajalnego cukru i potasu. Nadają się na domowe przetwory.


Uprawa:

Odmiana mrozoodporna, niewybredna w stosunku do gleby i stanowiska, przetrwa nawet w najuboższych glebach tych piaszczystych, czy gliniastych narażonych na susze. Barwa liści będzie intensywniejsza na stanowisku słonecznym lub półcienistym. Można lekko corocznie wiosną przycinać w celu zagęszczenia i uzyskania zwartego pokroju.

W ogrodach tworzy imponujące zestawienia kolorystyczne z krzewami o purpurowych czy bordowych liściach.

Warto wiedzieć: specyficzny zapach rośliny odstrasza szczury, myszy, nornice, a także komary i muchy. W tym celu ucinamy kwitnące pędy, suszymy, po czym wkładamy do nory gryzoni. Z liści możemy także ugotować wywar, który należy odstawić do fermentacji, a następnie wlać go do tunelu.
Gnojówka z tej rośliny zwalcza mszyce, rolnice i bielinka kapustnika. To doskonała propozycja dla upraw ekologicznych.

   W naszej ofercie rośliny ukorzenione w pojemnikach 5-litrowych, mają wysokość około 20-30 cm.