Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie

Catalpa bignonioides KOEHNEI Surmia zwyczajna Katalpa C5/40-50cm

Dostępność:
JEST DOSTĘPNA
Cena netto: 85,19 zł / szt. 92,00 zł / szt.

Złotoobrzeżone storczykowe drzewo...

Catalpa bignonioides KOEHNEI

Surmia zwyczajna

Niespotykana odmiana ozdobna z szeroko żółto obrzeżonych liści...i egzotycznych kwiatów.

 Katalpa zwraca na siebie uwagę złocisto obrzeżonymi, sercowatymi liśćmi, dorastającymi nawet do 30 cm długości, które nadają jej egzotyczny wygląd. Pojawiają się one dość późno, bo na początku lata.

Odmiana dorasta do 3-5 metrów wysokości. Ma szeroką, kulistą koronę, jest ozdobnym drzewem, kwitnącym latem, dobrze znoszącym warunki miejskie.

Zakwita w czerwcu i lipcu.

Bardzo oryginalne, pachnące i podobne do storczyków kwiaty, białożółte w czerwone i żółte kropki , zebrane w wiechy nawet 35-centymetrowej długości, czynią z katalpy jedno z ładniejszych drzew zwracających uwagę niejednego przechodnia. Zapachu tych kwiatów nie lubią jednak muchy i komary, które katalpa odstrasza podczas kwitnienia.

 Po przekwitnięciu wykształcają się pęki torebek łuszczyn, przypominające proste i sztywne strąki o długości do 35 cm. Utrzymują się one na drzewie przez zimę w postaci czarnych owoców, nadając mu niepowtarzalny, egzotyczny wygląd !

Dzięki nim też katalpie nadano przydomki: cygarowego drzewa lub indiańskiej fasoli. W kątach nerwów liściowych znajdują się zielone lub czerwonobrązowe czynne nektarki pozakwiatowe odwiedzane przez pszczoły, czyniąc z niej cenne drzewo dla pszczelarzy.


Sadzi się w ogrodach, w których jest mało miejsca, na stanowiskach, na których warunki nie pozwalają na uprawę innych drzew, jako soliter na trawniku. Popularna też w parkach oraz alejkach. Dobrze znosi warunki miejskie.

Surmie rosną najszybciej i najobficiej w klimacie umiarkowanym, dlatego w Polsce roślina ta zyskuje coraz to większą popularność.

 

Sekrety uprawy:

- preferują stanowiska słoneczne i półcieniste,

- mogą rosnąć na każdej, nawet gliniastej glebie, ale najbardziej odpowiadają im żyzne, przepuszczalne, utrzymujące wilgoć,

- bardzo dobrze znoszą formowanie, ogławiane i przycinane,

- młode egzemplarze na czas zimy powinno się okrywać, starsze są odporne na mróz,

- wiosną późno rozpoczyna wegetację przez co mniej jest narażona na późnowiosenne przymrozki,

- nie stresować się wiosną, czekać cierpliwie na pierwsze listki, które mogą pojawić się dopiero w drugiej połowie maja.

 

W naszej ofercie sadzonki o wysokości ok. 40-50 cm ukorzenione w pojemnikach 5-litrowych.