Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

728322192

Ciemiernik PRETTY ELLEN SPOTTED Helleborus orientalis /C2 *16

Dostępność:

Kwitnie zimą...

Ciemiernik PRETTY ELLEN SPOTTED

Helleborus orientalis    

Wartościowa odmiana ciemiernika o różnej głębokości bordowych kropek. Kwiaty ozdobione są wiązką kremowo-beżowych pręcików i limonkowym okiem wokół środka. Kwitnie o nietypowej porze, bo kwiaty pojawiają się czasami już zimą lub na przedwiośniu, co uzależnione jest od warunków pogodowych.

 Kwitnie bardzo długo, bo od zimy do kwietnia, ale jeszcze po wykształceniu nasienników, płatki kwiatowe nie opadają, tylko zielenieją i jeszcze długo są ozdobą rośliny. Czasami powtarza kwitnienie pod koniec lata!

 Bardzo ozdobne są również grube, dłoniaste, ciemnozielone i częściowo zimozielone liście, które są duże i mają nawet do 30 cm średnicy.

Wysokość dorosłej rośliny do 50 cm.


Świetne na przód rabaty, do półdzikich, leśnych ogrodów i do maleńkich miejskich ogródków, warto posadzić je tak, by można na nie patrzeć zza szyby w chłodne, wczesnowiosenne dni.

Ładnie współbrzmią z wiosennymi roślinami cebulowymi, jak przebiśniegami, krokusami, rannikami, czy szafirkami, a także z bylinami, takimi, jak: pierwiosnki, brunery i ułudki.

Odpowiednimi sąsiadami dla ciemierników są przylaszczki, kokorycz, epimedium i kontrastowe liście, jak u turzycy, traw i paproci.

Można je także łączyć z oczarem, magnolią, mahonią, wczesnymi cyklamenami, zawilcami, miodunkami, wiecznie zielonymi żurawkami i mniejszymi wczesnymi rododendronami.

 

Warunki uprawy:

- bylina łatwa w uprawie,
- lubi miejsca cieniste i pół cieniste, słoneczne także, ale pod warunkiem, że gleba jest wilgotna,

- preferuje gleby gliniaste, wapienne i wilgotne,
- nie lubi przesadzania, na jednym miejscu może rosnąć wiele lat,
- wiosną warto przyciąć ubiegłoroczne liście, aby wyeksponować kwiaty; najczęściej zakwita w trzecim roku uprawy.

Bylina mrozoodporna.

 

Oferowane sadzonki są ukorzenione w pojemnikach 2-litrowych, mają bardzo dobrze rozwinięty system korzeniowy, co zapewnia, że roślina przyjmie się w każdym ogrodzie.