Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

32 20 10 563

Clematis jouiniana Mrs ROBERT BRYDON Powojnik /C2

Dostępność:
JEST DOSTĘPNA
Cena netto: 22,22 zł / szt. 24,00 zł / szt.

Powojnik bylinowy...

Clematis jouiniana Mrs ROBERT BRYDON

Powojnik

Clematis ‘Mrs Robert Brydon’ z Grupy Heracleifolia został wyselekcjonowany w USA.

To bylinowa odmiana powstała ze skrzyżowania Clematis virginiana i Clematis heracleifolia var. davidiana.

 Ciekawy gatunek o płożącym pokroju lub wspinający się do 1-2 m wysokości rocznie.

Od lipca aż do września pokrywa się obficie małymi ( 3cm), gwiazdkowatymi, niebieskawymi, lekko pachnącymi kwiatami zebranymi w szczytowe baldachy.

Zapach uwydatnia się zwłaszcza na stanowiskach słonecznych.

  Powojnik ten doskonale nadaje się na pergole, kraty, do sadzenia przy altanach i ogrodzeniach oraz innych podporach ogrodowych.

 Może również wspinać się po naturalnych podporach, np. krzewach liściastych lub iglastych oraz krzewinkach.

Doskonale nadaje się również jako roślina okrywowa, wówczas jego pędy szeroko pokrywają powierzchnię gleby. Pasuje do ogrodów naturalnych, leśnych i rustykalnych w kompozycjach z innymi pnączami o większych i ciemniejszych kwiatach.

Rady ogrodnika:

 To mało wymagający gatunek powojnika. Polecany zarówno dla koneserów, jak i dla początkujących.

Zadowoli się glebą średniej jakości i w zasadzie każdą wystawą oprócz północnej, gdzie stale panuje cień. Najlepiej rośnie w przeciętnej ogrodowej,  umiarkowanie wilgotnej, przepuszczalnej glebie, o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego. Najlepiej rośnie i zakwita na stanowisku słonecznym, ale w lekkim półcieniu również da sobie radę.

Co roku roślinę warto zasilić kompostem, a ziemię wokół wyściółkować korą, która zapobiega parowaniu wody i osłania podłoże przed nagrzewaniem (czego powojniki bardzo nie lubią). Podobne zadanie mogą spełnić niskie rośliny okrywowe.

 Ważnym zabiegiem jest cięcie pędów. Rośliny można przycinać o dowolnej porze roku. W czasie sezonu wegetacyjnego wycina się lub skraca nadmiernie rozrastające się pędy. Pędy drewnieją tylko u podstawy, dlatego wiosną najlepiej przycinać je 10 – 30 cm od podstawy.

 Całkowicie odporny na warunki zimowe. Przed zimą podstawę młodych roślin można obsypać kopczykiem z kory, kompostu lub okryć stroiszem.

 

W naszej ofercie rośliny o wysokości ok. 80 cm ukorzenione w 2-litrowych pojemnikach.