Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

728322192

Czosnek niedźwiedzi Allium ursinum - 5szt. cebulek

Dostępność:

Ozdobny i leczniczy...

Czosnek niedźwiedzi - 5 sztuk cebulek

Allium ursinum

Czosnek niedźwiedzi to nie tylko roślina o wyraźnym aromacie i niepodważalnych walorach estetycznych, to również zioło, które wykazuje skuteczne działanie antybakteryjne, oczyszczające organizm i stymulujące układ pokarmowy.

Jest bliskim krewnym zwykłego czosnku, ma też wszystkie jego zdrowotne właściwości, jednak smak czosnku niedźwiedziego jest delikatniejszy. Jada się głównie jego liście. Aromatyczne, pachnące czosnkiem - zawierają dużo witaminy C, związki siarki, olejki eteryczne, mikroelementy oraz inne cenne substancje. Zalecane są jako składnik wiosennych zup, sosów można je też dodawać do sałatek, kisić oraz marynować w oliwie, nadaje się doskonale jako posypka do kanapek, zapiekanek, itp.

Nalewki, potrawy i wina przyrządza się od razu po zebraniu świeżych liści i cebul.

Czosnek niedźwiedzi to wieloletnia roślina osiągająca od 20 do 50 centymetrów wysokości. Z pokrytej półprzeźroczystą błoną cebuli wyrasta trójkanciasta, bezlistna łodyga z dorodnym baldachowatym kwiatostanem u góry. Drobne, białe kwiatki do łodygi przytwierdzone są znacznie dłuższymi, rozchodzącymi się w różnych kierunkach szypułkami. Kwiaty są zarówno samopylne jak i owadopylne. Czas kwitnienia to przełom kwietnia i maja.

Liście czosnku niedźwiedziego wyrastają po dwa wprost z cebuli. Mają szeroko lancetowaty lub owalny kształt i soczystą, zieloną barwę.

Owocem czosnku niedźwiedziego jest torebka, która po pęknięciu uwalnia 6 nasion.

Jeśli chodzi o właściwości czosnku niedźwiedziego, to są one podobne do działania czosnku pospolitego. Docenia się go przede wszystkim za skuteczne działanie antybakteryjne i pobudzające powstawanie śluzu w oskrzelach.

Obniża ciśnienie krwi, zapobiega miażdżycy i poprawia pracę serca. Stymuluje układ pokarmowy do wydzielania soków trawiennych i żółci. Sok stosuje się w dietach odchudzających. Pomaga oczyścić organizm z zalegających po zimie zbędnych substancji i pobudza jelita do skuteczniejszego wydalania.

Uważa się również, że czosnek niedźwiedzi zapobiega nawet niektórym rodzajom raka złośliwego.

Rady ogrodnika:

Czosnek niedźwiedzi w naturze lubi leśne polany i brzegi rzek. Rośnie dużymi skupiskami, a nawet łanami na wilgotnej, próchniczej glebie. Nie potrzebuje dużej ilości promieni słonecznych, dlatego odpowiadają mu zacienione lasy liściaste.

Czosnek niedźwiedzi objęty jest ochroną częściową od 2004 roku co oznacza, że nie wolno dokonywać jego zbioru ze środowiska naturalnego. Można natomiast zakładać uprawy tej rośliny w swoich ogrodach i zielnikach.

Nadaje się do zadarniania nawet dużych powierzchni w ogrodach leśnych, wiejskich czy naturalnych. Warto dodać, że swoim zapachem odstrasza nornice i krety. Nie wymaga wykopywania na zimę. Jest całkowicie mrozoodporny i pozostawiony w jednym miejscu dość szybko w sprzyjających warunkach rozmnaża się i ulega naturalizacji.

Uwaga: Latem czosnki przechodzą okres spoczynku (podobnie jak inne rodzaje tego gatunku), część nadziemna zamiera (w czerwcu), liście żółkną, w gruncie pozostają tylko cebulki.


W naszej ofercie komplet 5 sztuk cebulek czosnku niedźwiedziego. 
Poniżej przykładowe cebulki - zdjęcie wykonane w sierpniu.