Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

728322192

Wawrzynek lilakowy Daphne genkwa C2/20-35cm

Dostępność:

Nietypowy...

Wawrzynek lilakowy...

Daphne genkwa

Pochodzi z Azji, gdzie rośnie na wapiennych skałach w pełnym słońcu. Znajduje się na Czerwonej Liście roślin zagrożonych wyginięciem.

Tego rzadko spotykanego wawrzynka odkrył kolekcjoner Charles Maries.

Roślina wyróżnia się nietypowymi, jak dla wawrzynków kwiatami, albowiem przypominają one wyglądem kwiaty lilaków, dlatego też często spotykana jest inna nazwa tego wawrzynka - Wawrzynek lilakowy - to jeden z piękniejszych ze względu na te atrakcyjne kwiaty wawrzynków.

Ma wzniesiony pokrój, łodygi cienkie i słabo rozgałęzione. Dorasta do 1 m wysokości i podobnej szerokości.

 Liście przeważnie przeciwne, nietypowe dla Daphne, lancetowate do jajowatych, o ostrych wierzchołkach, o podstawie zaokrąglonej lub klinowatej, obie powierzchnie z jedwabistymi włoskami na młodych listkach, matowo zielone.

Kwiaty pojawiają się na wiosnę przed rozwinięciem liści, ametystowo liliowe lub różowofioletowe, mają subtelny zapach.

Gdy całe pędy od góry do dołu pokryte są kwiatkami - widok jest zachwycający.

 

Warto wiedzieć, że... roślina ta jest używania w medycynie naturalnej od ponad 3500 lat. Jest powszechnie stosowana w chińskim ziołolecznictwie, gdzie jest uważana za jedno z 50 podstawowych ziół. Pąki kwiatowe to gorzkie, cierpkie zioło, które służy do zwalczania kaszlu. Pąki są antyseptyczne, przeciwkaszlowe, antywirusowe, moczopędne i przeczyszczające. Są stosowane wewnętrznie w leczeniu zapalenia oskrzeli, zaparć, obrzęków i chorób skóry. Są stosowane zewnętrznie w leczeniu odmrożeń. Pąki są zbierane i suszone na wiosnę i używane potem przez kilka lat. Korzeń jest środkiem przeciwzakrzepowym, moczopędnym i przeczyszczającym.

Futuregardens.pl  nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek negatywne skutki spożywania roślin. Zawsze skonsultuj się z profesjonalistą przed użyciem lekarstw. 

 

Foto: Wikipedia/Jeffdelonge/licencja {{GFDL}}CC By-SA 3.0

Rady ogrodnika:

Krzew ten lubi rosnąć w pełnym słońcu.

Potrzebuje dobrego drenażu i wapiennego podłoża.

Jest odporny na mróz.

 

W naszej ofercie rośliny o wysokości 20-35 cm ukorzenione w 2-litrowych pojemnikach.

Poniżej sadzonki w kwietniu.