Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

728322192

Dereń lekarski Cornus officinalis C3/50-70cm *22K

Dostępność:
JEST DOSTĘPNA
Cena netto: 54,63 zł / szt. 59,00 zł / szt.

Leczniczy...

Dereń lekarski

Cornus officinalis

Odmiana wartościowa, bardzo rzadko spotykana, kolekcjonerska. Kwitnienie zaczyna około tygodnia wcześniej od Cornus mas.

Gatunek przypominający derenia jadalnego, pochodzący z Chin i Korei. Wartościowa roślina dająca jadalne, lecznicze owoce. Można prowadzić ją w formie krzewu lub małego drzewka. Dorasta do około 5 metrów wysokości i podobnej średnicy.

Na przedwiośniu, zanim inne rośliny pokryją się zielenią i zakwitną, dereń obsypany jest żółtymi, miododajnymi kwiatkami. Dodatkowym walorem ozdobnym drzewka jest dekoracyjna, łuszcząca się kora; u starszych drzewek przybiera pomarańczowe odcienie.

Drzewka derenia mają wyjątkowo ładny pokrój, a że są niewielkie, nadają się na działkowe żywopłoty nieformowane lub osłony przeciwwietrzne.

Oryginalnie ułożone liście przebarwiają się jesienią na żółto i czerwono. W okresie dojrzewania owoców (IX), gdy pomiędzy liśćmi widoczne są błyszczące owoce o głębokiej czerwieni - roślina wygląda szczególnie atrakcyjnie.

Owoce używane są do domowego wyrobu wybornych nalewek, konfitur i marynat. W pełni dojrzałe, mogą być używane jako komponent sałatek lub do dekoracji potraw.

Właściwości lecznicze derenia wynikają ze składu chemicznego owoców. Oprócz cukrów i kwasów organicznych, występują w nich garbniki, witaminy, w tym C i P, oraz sole mineralne.

Owoce rozciera się z miodem i podaje przy biegunkach, bólach żołądka i zaburzeniach przemiany materii.

Warunki uprawy:

- na uwagę zasługuje mała podatność kwiatów na wiosenne przymrozki,

- może rosnąć na glebach niezbyt żyznych, o odczynie zbliżonym do obojętnego,

- toleruje okresowy niedobór wody,

- odporny na szkodniki, choroby i mróz,

- cięcie korygujące wykonywać najlepiej podczas kwitnienia.

W naszej ofercie drzewka ukorzenione w pojemnikach 3-litrowych, mają wysokość ok. 50-70 cm.