Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

728322192

Dyptam jesionolistny ALBIFLORUS 'Krzew Mojżesza' Dictamnus albus D. fraxinella

Dostępność:

Ognista bylina

Dyptam jesionolistny ALBIFLORUS

'Krzew Mojżesza'

Dictamnus albus D. fraxinella

Dzięki eleganckim liściom i wysokim kwiatostanom, dyptam pozostaje atrakcyjny przez cały sezon.

 Należy do rodziny rutowatych. W warunkach naturalnych ta niezwykła bylina występuje w kraju, ale jest spotykana bardzo rzadko; znajduje się pod ścisłą ochroną.

Osiąga wysokość 80-100 cm. Charakteryzuje się sztywnymi łodygami. Liście są nieparzystopierzaste złożone z jajowato-lancetowatych, drobno piłkowanych listków, pokrytych czarnymi punktami. Kwiaty śnieżnobiałe zebrane są w gęste grona. Roślina kwitnie od czerwca do lipca i jest wyjątkowo atrakcyjna, a cytrynowo-korzenny zapach kwiatów jest niepowtarzalny.

Łodyga i torebki nasienne pokryte są gruczołkami, wydzielającymi szczególnie przed dojrzeniem owoców, łatwopalne olejki eteryczne, dzięki którym roślina zawdzięcza swą popularną nazwę 'Krzew Mojżesza'. Samoistne ich zapalenie w naszym klimacie jest mało prawdopodobne. Przy słonecznej pogodzie należy jednak unikać prac pielęgnacyjnych, gdyż wydzielane wówczas intensywnie olejki eteryczne mogą spowodować fotouczulenie.

Dyptam jest rośliną żywotną i długowieczną, sadzony bywa na rabatach, w ogrodach naturalistycznych. Może być sadzony pojedyńczo, ale jeszcze piękniej prezentuje się w większych grupach. Nadaje się do nasadzeń na suchych, stepowych rabatach, na skarpach i stokach oraz w dużych ogrodach skalnych.

Można go polecić do uprawy na słonecznych skrajach zarośli krzewiastych, gdzie różowe kwiaty atrakcyjnie prezentują się na tle ciemnozielonych liści. Zapach o mocnej, cynamonowocytrynowej woni najlepiej odczuwalny jest, gdy dyptam rośnie w pobliżu tarasu lub miejsc wypoczynku. Eleganckim, białym kwiatom dyptama służy sąsiedztwo bylin o srebrzystych liściach, np. bylic, anafalisów i czyśćca wełnistego oraz srebrnych traw ozdobnych.

Rady ogrodnika:

Potrzebuje stanowisk w pełnym słońcu ewentualnie w lekkim półcieniu.

Wapiennego, piaszczysto-próchnicznego podłoża o niewielkiej wilgotności.

Jest odporny na choroby i szkodniki.

Mrozoodporny.W naszej ofercie rośliny ukorzenione w 1-litrowych pojemnikach.