Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie

Dziwidło olbrzymie Amorphophallus titanum /P11

Dostępność:
Kwitnie i cuchnie...
Dziwidło olbrzymie
Amorphophallus titanum

  Dziwidło olbrzymie jest największym przedstawicielem rodziny obrazkowatych.
  To roślina endemiczna Sumatry. Jej naturalne środowisko, to wapienne skały otaczające górskie strumienie; posiada doskonałe zdolności utrzymywania się na urwiskach, a także w wartkiej wodzie.

To intrygująca roślina odznaczająca się kwiatostanem o nadzwyczajnych rozmiarach !

 Kwitnienie dziwidła olbrzymiego jest sensacją i często pokazują je wiadomości na całym świecie.Z pojedyńczej, dużej bulwy wyrasta kremowa kolba o wysokości od 80 do 300 cm. Otacza ją liściowata pochwa przypominająca kielich kwiatu - jest rozłożysta, o purpurowym lub fioletowo-wiśniowym wnętrzu oraz jasnozielonej stronie zewnętrznej.

 Dziwidło olbrzymie zakwita zawsze w nocy. Otwarcie kielicha następuje dopiero wówczas, gdy żeńskie kwiaty dojrzeją do zapylenia. Wydziela on wówczas wyjątkowo wstrętną woń dla człowieka, ściągając do ogrodów botanicznych rzesze odwiedzających m.in. właśnie dla jego 'legendarnego zapachu'.

Czas od pojawienia się pąka do pełnego rozkwitu wynosi około trzech tygodni, podczas których przyrost na długość kolby może wynosić nawet 10 cm dziennie.      Po kwitnieniu następuje czas spoczynku  i wtedy jest niewidoczne na powierzchni ziemi. Po tym okresie roślina wypuszcza tylko jeden duży liść, który wygląda jak dorodne drzewko. Liść ten utrzymuje się przez około 10 miesięcy, a następnie więdnie, po czym następuje okres odpoczynku.
Pierwszy raz zakwita po około 5-10 latach od ukorzenienia się bulwy.
W naszych warunkach klimatycznych rośliny można uprawiać w donicach lub w gruncie, ale na zimę należy je wykopać i przechowywać w pomieszczeniu o dodatniej temperaturze.Rady ogrodnika:
Sadzić do żyznej, przepuszczalnej, najlepiej wapiennej gleby.
W sezonie podlewać obficiej.
Bulwy uprawiane w gruncie wykopać po pierwszych przymrozkach, przechowywać w suchym, chłodnym pomieszczeniu.

 
W naszej ofercie rośliny ukorzenione w 1-litrowych pojemnikach.