Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

728322192

Enkiant dzwonkowaty VICTORIA Enkianthus campanulatus C7,5/120 -160cm *PAC

Dostępność:
KOLEKCJA LIMITOWANA
Cena netto: 237,04 zł / szt. 256,00 zł / szt.
Czerwony...
Enkiant dzwonkowaty VICTORIA
Enkianthus campanulatus
 
Niezwykle atrakcyjny gatunek pochodzący z Japonii. Czaruje wiosną dzwonkowatymi kwiatami, a jesienią czerwono przebarwionymi liśćmi.
To wartościowa odmiana, warto ją mieć w swoim ogrodzie.
 
Photo:Searobin [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)]
 
Pod koniec wiosny, najczęściej w maju, niedługo po rozwinięciu się liści, na starszych pędach zakwitają liczne, dzwonkowate, czerwone w pąku kwiaty, po wykwitnięciu z  czerwonym żyłkowaniem; wyrastają w baldachach zwieszających się ze szczytów bocznych odgałęzień.
Krzew zachowuje atrakcyjność także po okresie kwitnienia, a to dzięki pojedynczym, lancetowatym liściom, które jesienią przebarwiają się na kolor czerwony do pomarańczowego.
Rośnie powoli,osiąga wysokość od 1,5 do 3 m po wielu latach.
 
 
Enkiant warto posadzić jako krzew soliterowy, najlepiej w półcieniu w ogródku przed wejściem lub centralnie na trawniku. Stanowisko takie sprzyja wyeksponowaniu pięknego pokoju rośliny. Krzew ten można też posadzić na skraju zarośli, które zapewnią mu lekki cień i osłonę przed wiatrem. Szczególnie dobre tło stanowią drzewa i krzewy iglaste. Ich opadające szpilki zakwaszają podłoże, co korzystnie wpływa na wzrost enkianta.
 
Można go też sadzić w ogródkach wrzosowiskowych w sąsiedztwie blisko spokrewnionych z nim wrzosów i wrzośców, a także hortensji, różaneczników, azalii, kalmii, różnych gatunków sosny, jałowca oraz brzóz.
W ogrodach japońskich enkianty spotyka się częściej, gdyż w tego typu aranżacjach należą do podstawowego zestawu roślin krzewiastych dobrze komponujących się z różnego rodzaju bambusami.
Enkiant można też posadzić w dużej donicy i wykorzystać do ozdobienia tarasu.
Nadaje się również na bonsai.
 
 
Rady ogrodnika:
- wybierz stanowisko półcieniste, chłodne,
- posadź w glebie lekkiej, humusowej i kwaśnej - gleby ciężkie rozluźnij piaskiem i zakwaś torfem lub kompostem z igliwia,
- po posadzeniu glebę w zasięgu korony wyściółkuj korą, nie obsiewaj trawą,
- możesz ciąć i formować, gdyż roślina ta bardzo dobrze to znosi,
- jeśli enkiantom ma towarzyszyć niski podszyt, posadź go jednocześnie z tymi krzewami, gdyż później nie tolerują one naruszania podłoża w zasięgu płytko leżących korzeni.
- mrozoodporność do - 26 °C, młode rośliny w chłodnych rejonach można na zimę okryć gałązkami iglastych.
 
 
 W naszej ofercie rośliny o wysokości około 120-160 cm w 7,5-litrowych pojemnikach.
Poniżej przykładowa sadzonka w marcu.