Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie

Enkiant woreczkowaty Enkianthus perulatus C2/30cm

Dostępność:
Krewniak z rodziny wrzosowatych...
Enkiant woreczkowaty
Enkianthus perulatus
 
 Krzewy enkianta czarują wiosną konwaliowymi kwiatami, a jesienią czerwono przebarwionymi liśćmi.
 To wartościowa odmiana, trudna do zdobycia, spotykana jedynie w ogrodach kolekcjonerskich.
 
 
Niezwykle atrakcyjny gatunek pochodzący z Japonii, różniących się od pozostałych należących do tego rodzaju niższym i bardziej gęstym pokrojem; rośnie powoli, dorasta do 1,5 m wysokości.
 
 
Pod koniec wiosny, najczęściej w maju, niedługo po rozwinięciu się liści, na starszych pędach zakwitają liczne, dzwonkowate, białe kwiaty, które przypominają konwalie.
Kwiaty wyrastają w baldachach zwieszających się ze szczytów bocznych odgałęzień.
Krzew zachowuje atrakcyjność także po okresie kwitnienia, a to dzięki pojedyńczym, lancetowatym liściom, które jesienią przebarwiają się na kolor czerwony do pomarańczowego.
 
 
Enkiant warto posadzić jako krzew soliterowy, najlepiej w półcieniu w ogródku przed wejściem lub centralnie na trawniku. Stanowisko takie sprzyja wyeksponowaniu pięknego pokoju rośliny. Krzew ten można też posadzić na skraju zarośli, które zapewnią mu lekki cień i osłonę przed wiatrem. Szczególnie dobre tło stanowią drzewa i krzewy iglaste. Ich opadające szpilki zakwaszają podłoże, co korzystnie wpływa na wzrost enkianta.
 
Można go też sadzić w ogródkach wrzosowiskowych w sąsiedztwie blisko spokrewnionych z nim wrzosów i wrzośców, a także hortensji, różaneczników, azalii, kalmii, różnych gatunków sosny, jałowca oraz brzóz.
W ogrodach japońskich enkianty spotyka się częściej, gdyż w tego typu aranżacjach należą do podstawowego zestawu roślin krzewiastych dobrze komponujących się z różnego rodzaju bambusami.
Enkiant można też posadzić w dużej donicy i wykorzystać do ozdobienia tarasu.
Nadaje się również na bonsai.
 
 
 Rady ogrodnika:
- wybierz stanowisko półcieniste, chłodne,
- posadź w glebie lekkiej, humusowej i kwaśnej - gleby ciężkie rozluźnij piaskiem i zakwaś torfem lub kompostem z igliwia,
- po posadzeniu glebę w zasięgu korony wyściółkuj korą, nie obsiewaj trawą,
- możesz ciąć i formować, gdyż roślina ta bardzo dobrze to znosi,
- jeśli enkiantom ma towarzyszyć niski podszyt, posadź go jednocześnie z tymi krzewami, gdyż później nie tolerują one naruszania podłoża w zasięgu płytko leżących korzeni.
- mrozoodporność do - 26 °C, młode rośliny w chłodnych rejonach można na zimę okryć gałązkami iglastych.
 
 
W naszej ofercie rośliny ukorzenione w pojemnikach 2-litrowych, mają wysokość około 20-30 cm.