Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

728322192

Eukaliptus górski na PNIU-kula Eucaliptus gunni E.niebieski C5/Pa60(80)cm *G

Dostępność:

Najbardziej mrozoodporny...

Eukaliptus górski - drzewko

Eucaliptus gunii

Odmiana wytrzymała na mrozy nawet do -15'C - wyjątkowo jak na eukaliptusy!
Charakteryzuje się też bardziej zwartym, krzewiastym pokrojem, rośnie wolniej, ale zachowuje pozostałe cechy wizualne, czyli aromatyczne, prawie niebieskie liście.

Dorasta po 10 latach w ogrodzie do około 4 m wysokości i 2 m szerokości. W doniczce eukaliptus górski pozostaje zwarty. Ten eukaliptus lubi miejsce na słońcu i można go sadzić w normalnej glebie. Jest zarówno piękny w ogrodzie, jak w donicy na tarasie.

Jeden z najbardziej odpornych na mróz eukaliptusów - aromatyczna, wiecznie zielona ozdoba ogrodów i tarasów!

Poniżej w kompozycji z ambrowcem.


Ze względu na niewielkie rozmiary, może być sadzony nawet w małych ogrodach.
Nadaje się do prowadzenia w formie krzaczastej, jak i prowadzenia w formie małego drzewka, czy formowania na bonsai, gdyż bardzo dobrze znosi przycinanie.
Dobrze będzie się komponować z krzewami o odmiennej kolorystyce liści, np. purpurowymi perukowcami, pęcherznicami, dereniami, czy głogownikami.
Białe i fioletowe byliny dodadzą elegancji całej kompozycji.

Doskonały wybór do ogrodów śródziemnomorskich, nowoczesnych i preriowych.

Drzewka mają położone naprzeciwko siebie pary okrągłych, niebieskozielonych, pachnących liści, często pokrytych nalotem.
To właśnie ten błękitnawy kolor liści i ich niesamowity aromat stanowią o atrakcyjności tego gatunku.
Liście zawierają olejki eteryczne korzystnie działające na nasze drogi oddechowe, ale ten przyjemny dla nas zapach - działa odstraszająco na muchy i komary!

 Starsze okazy mają jasnobrązowoczerwoną korę, która złuszcza się nieregularnie odsłaniając nową, białą korę (podobnie jak u platana).

 Małe, kremowe kwiatki pojawiają się obficie wiosną i latem.

Nadaje się też do uprawy pojemnikowej.
Może stać się egzotyczną ozdobą oranżerii czy ogrodu zimowego, gdzie znajdzie wspaniałe warunki do wzrostu.
Od wiosny do jesieni można go wystawiać na taras, balkon lub do ogrodu.


Młode gałązki są często wykorzystywane przez florystów jako ciekawe uzupełnienie bukietów.

Rady ogrodnika:

- uwielbia stanowiska słoneczne, o wystawie południowej,

- w naszych warunkach najlepiej uprawiać go w pojemniku, który latem można wystawiać do ogrodu lub na taras (co pozytywnie wpływa na kondycję rośliny), a na zimę przenosić do zimnego pomieszczenia (ok. 10 stopni C ),

- można też uprawiać w ogrodzie, w bardziej osłoniętym miejscu, ale wtedy młode rośliny należy solidnie zabezpieczać przed mrozami i nadmiarem wilgoci, starsze, zdrewniałe rośliny są mrozoodporne do około - 15`C,

- gleba powinna być żyzna o odczynie alkalicznym i dobrze zdrenowana - dla zapewnienia odpowiedniej przepuszczalności podłoża, dodaje się piasek lub perlit,
- w sezonie wegetacyjnym podlewać obficie, ale pozwolić by podłoże między podlewaniami przeschło, poza sezonem zdecydowanie ograniczyć podlewanie,

- co 2 tygodnie zasilać nawozami w płynie, mogą być te do roślin kwitnących, które zawierają więcej fosforu i potasu niż azotu - nadmiar azotu wpływa na odbarwianie liści; stają się one bardziej zielone niż niebieskie,
- w uprawie doniczkowej ważną rolę odgrywa cięcie, pozwalające korygować nadmierny wzrost rośliny,

- roślina odporna na choroby i szkodniki.

W naszej ofercie rośliny w formie małych drzewek szczepione na pniu na wysokości 60 cm (+ korona = wysokość całkowita około 80 cm) ukorzenione w pojemnikach 5-litrowych.

Poniżej przykładowe okazy.