Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie

Fuksja ogrodowa RICCARTONII Fuchsja magellanica /C2

Dostępność:

Jedyna ogrodowa...

Fuksja Riccartonii

Fuchsja magellanica Riccartonii

  Fuksje zimotrwałe należą do fuksji, których część nadziemna zimą ginie. Ich "zimotrwałość" polega na zdolności odbijania z korzeni wczesną wiosną i szybkim wzroście, prowadzącym do pełni kwitnienia już na początku lata. Fuksje w celu przezimowania należy sadzić w lekkim zagłębieniu (ok. 10 cm), chroniącym korzenie od bezpośredniego nagrzewania w słoneczne dni zimowe.

Możliwości zimowania w gruncie ma odmiana "Riccartonii", potwierdzone wieloletnim zimowaniem tej fuksji na terenie Ogrodu Botanicznego w Powsinie.

 Odmiana  ta pochodzi z chłodniejszych okolic, bo z Gór Magellana w Chile i Falklandów, żaden gatunek nie przezimuje u nas w ogrodzie oprócz niej.


Fuksja 'Riccartonii' to piękny krzew o łukowato przewisających pędach i szybkim wzroście. Latem, a szczególnie obficie w jego drugiej połowie, odmiana pokrywa się setkami drobnych, czerwono -fioletowych, dzwonkowatych kwiatów i kwitnie aż do mrozów! 

Następnie tworzą się soczyste, purpurowo fioletowe jagody... jadalne,  o słodkawym smaku.

Najpiękniej wygląda w końcu sierpnia i we wrześniu, a lekkie jesienne przymrozki - nie uszkadzają jej kwiatów. Część nadziemna ginie dopiero przy kilku stopniach mrozu.

Ładnie wygląda na czele rabaty lub pośród niskich, cieniolubnych roślin okrywowych. Pięknie, zwłaszcza z bliska, kwiaty komponują się z kolorem karminowym i malinowym oraz z czerwonymi lub fioletowymi liśćmi.

 Żółtozielone liście lub kwiaty - dają ciekawy kontrast.


Warunki uprawy:

Przed nastaniem silniejszych mrozów należy w obrębie bryły korzeniowej usypać kopczyk ze ściółki, może to być: torf, liście, kora, lub trociny, potem ścina się zmarzniętą część pędów, a następnie okrywa igliwiem czy słomą.  Tym sposobem uchronimy dolne pędy, a jeśli nie, to karpę na pewno.

Fuksje najlepiej rosną w półcieniu.  
Potrzebują do prawidłowego wzrostu ziemi żyznej, przepuszczalnej, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.

 Wymagają dość obfitego podlewania.
Aby wydawały dużo kwiatów - od kwietnia do sierpnia powinny być zasilane co dwa tygodnie wieloskładnikowym nawozem dla roślin kwitnących. Bardzo dobrze sprawdzają się nawozy wolno działające np. Osmocote, wymieszane z podłożem przed sadzeniem roślin.

 Fuksje lubią cięcie. Lepiej się wtedy krzewią, mają ładny pokrój i obficiej kwitną.

Ciekawostka:  polska nazwa fuksji to 'ułanka', a w Hiszpanii kwiaty fuksji, ze względu na swój kształt, nazywane są 'kolczykami królowej'.

 

W naszej ofercie rośliny ukorzenione w 2-litrowych pojemnikach.

Poniżej przykładowa sadzonka w maju.