Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie

Grujecznik płaczący MORIOKA WEEPING Cercidyphyllum japonicum C7,5/1-1,4m

Dostępność:

Nowa, płacząca forma...

Rarytas dla kolekcjonerów...

Grujecznik japoński MORIOKA WEEPING

Cercidyphyllum japonicum

 Niezwykle atrakcyjna forma płacząca, bardzo rzadko spotykana. Różni się od znanej 'Pendulum' większymi, pomarszczonymi liśćmi i bardziej strzelistym pokrojem z wyraźnym przewodnikiem, z łukowatymi pędami bocznymi odzianymi w zwisające gałązki tworzące elegancką, kaskadową formę. Inne cechy zachowuje, jak np. ciepłe, bajeczne barwy jesieni.

Warto  mieć ten okaz w swoim ogrodzie tym bardziej, że czuje się doskonale w naszych warunkach klimatycznych i nie sprawia kłopotów w uprawie.
 


Ponieważ bardzo lubi przycinanie, świetnie zagęszcza się wypuszczając dużo nowych przyrostów - wspaniale nadaje się na formowane i prowadzenie w formie ogrodowego bonsai.

, Ma pokrój strzelisty, płaczący; dorasta do 3-5 m wysokości.

Korona bardzo malownicza: owalna, czasami nieregularna, o powyginanych konarach u starszych egzemplarzy, a gałęzie zwieszają się aż do samej ziemi. Dzięki temu ciekawemu pokrojowi - starsze egzemplarze wprowadzą tajemniczy, baśniowy klimat do ogrodu.

Ozdobą drzewa są też liście atrakcyjne przez cały sezon - niemal okrągłe, o średnicy 6-10 cm, młode listki są fioletowe lub purpurowe, starsze w sezonie letnim - niebieskozielone.

Ale najpiękniej wygląda grujecznik jesienią, kiedy liście przybierają różne odcienie żółci i oranżu i moreli. Zaczynają wcześnie zmieniać kolor, bo już w połowie września.

 Niesamowitą cechą grujecznika jest to, że jego liście po opadnięciu pachną i wydzielają aromat przyprawy do pierników.

 Najlepiej drzewo prezentuje się na trawniku jako soliter lub w grupie innych drzew szczególnie o orientalnym charakterze. Warto go sadzić także nad wodą, bo wilgoć mu służy, a kolorowe liście odbijające się w tafli wyglądają bajecznie!

Warunki uprawy:

- nie sprawia kłopotów w uprawie,

- jest odporny na mróz,

- odporny na choroby i szkodniki,

- lubi miejsca słoneczne i nawet nieco ocienione,

- podłoże wilgotne i żyzne, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym,

- dobrze znosi cięcie, choć rzadko go potrzebuje.

 

W naszej ofercie drzewka ukorzenione w pojemnikach 7,5-litrowych, mają wysokość 1-1,4 m. Ilość ograniczona.