Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie

Hibiscus syriacus MEEHANII syn.'Variegatus' Ketmia syryjska P15/40-60cm

Dostępność:
JEST DOSTĘPNA
Cena netto: 46,30 zł / szt. 50,00 zł / szt.

Ketmia - róża bez kolców...

Hibiscus syriacus MEEHANII syn. 'Variegatus'

Ketmia syryjska

Jedna z nielicznych odmian o liściach biało obrzeżonych i atrakcyjnych, fioletoworóżowych kwiatach.

Efektowny, wyprostowany, wolno rosnący krzew lub małe drzewko osiągający do 1,5 m wysokości. Liście bardzo dekoracyjne, biało-zielone, późno pojawiają się wiosną. Niezwykłą ozdobą krzewu są okazałe kwiaty, wyrastające pojedynczo w kątach liści. Pojawiają się wyłącznie na jednorocznych pędach nieprzerwanie od czerwca do jesieni, kiedy większość krzewów już zakończyła swoje kwitnienie.Ich ciemnopurpurowy w pąku kolor - daje niesamowity kontrast kolorystyczny na tle biało upstrzonych liści, po rozwinięciu kwiaty przybierają fioletowo-różowe odcienie.


Ketmia prezentuje się atrakcyjnie w grupie na tle trawnika, w towarzystwie kwitnących w tym samym czasie budlei, hortensji i wrzosów. Niezwykle dekoracyjny jest też żywopłot z kilku odmian o różnokolorowych kwiatach.

 Uprawa:

Bardzo atrakcyjnie roślina prezentuje się prowadzona w formie małego drzewka dzięki umiejętnemu cięciu. Pierwszego cięcia dokonujemy, gdy roślina ma 50- 60 cm wysokości. Wówczas skracamy czubek i przywiązujemy do palika główny pęd. Boczne gałązki wycinamy, pozostawiając tylko kilka na szczycie. Co kilka miesięcy powtarzamy cięcie bocznych pędów. Uwaga; gdy zawiążą się pąki kwiatowe, unikamy przycinania, pozwalając roślinie zakwitnąć.

 Krzewy można uprawiać również w pojemnikach, są wtedy niezwykłą, egzotyczną ozdobą tarasów czy balkonów.

Roślinę w pojemniku trzeba regularnie podlewać, żeby nie dopuścić do przeschnięcia bryły korzeniowej, gdyż może to opóźnić kwitnienie lub spowodować opadanie pąków kwiatowych. Po 2-3 tygodniach od posadzenia rozpoczynamy zasilanie nawozami mineralnymi. Ketmie uprawiane w donicach wymagają zabezpieczenia na zimę.

Ketmia syryjska nie ma specjalnych wymagań glebowych. Lubi wilgotne podłoże o odczynie lekko kwaśnym, nie toleruje jednak stanowisk podmokłych (chyba, że zastosujemy drenaż). Jeżeli gleba jest bardzo piaszczysta i sucha, przed posadzeniem ketmii trzeba koniecznie zmieszać ją z torfem, ziemią liściową lub dobrze rozłożonym kompostem.

Dla ketmii syryjskiej najlepsze są miejsca słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru. Regularnie podlewana i nawożona ketmia syryjska bardzo obficie kwitnie.

Ważnym zabiegiem jest coroczne wiosenne przycinanie zdrewniałych gałązek. Zabieg ten prowokuje roślinę do wypuszczania młodych pędów, na których tworzą się pąki kwiatowe, a korona staje się bardziej gęsta. Przy okazji usuwamy również pędy przemarznięte. Nieprzycinana ketmia ma bardziej naturalny pokrój, ale słabiej kwitnie.

 

Młode (2-3-letnie) rośliny są bardziej wrażliwe na mróz niż starsze. Jesienią warto je okryć suchymi liśćmi, gałązkami drzew iglastych lub agrowłókniną.

 

W naszej ofercie rośliny ukorzenione w 3-litrowych pojemnikach, mają wysokość ok. 40-60 cm.