Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie

Jagoda kamczacka wielkoowocowa VOSTORG Suchodrzew kamczacki Lonicera kamtschatica C5/60cm

Dostępność:

O wielkich owocach...

Jagoda kamczacka wielkoowocowa VOSTORG

 Lonicera kamtschatica

Nowa odmiana o bardzo dużych owocach, których długość dochodzi nawet do 4-5 cm!

Jagoda kamczacka jest długowiecznym krzewem owocowym, o kulistym, zwartym pokroju, żyjącym do 35 lat, osiągającym wysokość ok. 1,5 m i podobną szerokość.

 Posiada walory dekoracyjne: obfite kwitnienie (złotożółte) w początku kwietnia, efektowne, zwisające jagody w okresie zbioru owoców, zwarte ciemnozielone ulistnienie do początku października, naturalnie zagęszczone pędy w okresie bezlistnym.

Krzewy są bardzo wytrzymałe na mróz do -45° C.

W naszych warunkach klimatycznych suchodrzew kwitnie i zawiązuje owoce w pierwszej połowie kwietnia. Jagody dojrzewają zwykle w końcu maja. 

Granatowe, wydłużone owoce w smaku przypominają borówkę amerykańską.

Jagody są źródłem biologicznie aktywnych substancji korzystnie wpływających na organizm człowieka, m.in. witaminy C i A oraz żelaza, jodu, miedzi. Mają właściwości ogólnie wzmacniające, antyseptyczne, wspomagające leczenie wielu chorób i odtruwające organizm ze związków metali ciężkich, pomocne są również przy leczeniu chorób układu krwionośnego. Napar z suszonych kwiatów działa hamująco na rozwój wirusów i bakterii, cenny jest, więc przy przeziębieniach, grypie i zapaleniach gardła. Są to przede wszystkim jednak owoce deserowe, równie dobrze nadające się na przetwory (soki, dżemy, konfitury), można je także suszyć i mrozić.

W pełni owocowania zbiera się 2-6 kg jagód z krzaka w zależności od odmiany i warunków środowiskowych, a pierwszych owoców możemy spodziewać się już w pierwszym roku po posadzeniu. Ogromną zaletą jagody jest obok dużych wartości odżywczych fakt, iż są to jedne z najwcześniej dojrzewających u nas w naturalnych warunkach owoców.

Warunki uprawy:

- gatunek wyjątkowo odporny na mróz do - 45 stopni C,

- wymaga stanowiska słonecznego ewentualnie półcienistego,

- gleby lekko kwaśnej, gliniasto- piaszczystej, żyznej,

- celem właściwego zapylenia i prawidłowego rozwoju owoców należy wysadzić obok siebie przynajmniej dwie odmiany;

-  rośliny z pojemników można wysadzać przez cały okres wegetacji;

-  rozstawa 1 m pomiędzy roślinami w rzędzie ;

- krzewy nie wymagają corocznego cięcia formującego w pierwszych 5-6 latach po posadzeniu, nadmiar pędów wycinamy dopiero w latach następnych,

- znakomicie pełnią funkcję żywopłotów, czy to naturalnych czy strzyżonych.

 

Oferowane sadzonki są ukorzenione w pojemnikach 5-litrowych, mają wysokość ok. 40-60 cm.
Poniżej przykładowe rośliny wiosną i w sierpniu.