Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

32 20 10 563

Jagoda kamczacka DUET Lonicera kamtschatica Suchodrzew /C2

Dostępność:
WYSPRZEDANE

Polska odmiana

Jagoda kamczacka DUET

Lonicera kamtschatica

Wartościowa, polska odmiana o jadalnych, smacznych, pozbawionych goryczki, ciemnofioletowych owocach dojrzewających w czerwcu.

Ogromną zaletą jagody jest obok dużych wartości odżywczych fakt, iż są to jedne z najwcześniej dojrzewających u nas w naturalnych warunkach owoców.

 

To długowieczny krzew owocowy o kulistym, zwartym pokroju, żyjący do 35 lat, osiągający wysokość 1,5-2 m i szerokość ok. 1,5 m.
Posiada walory dekoracyjne: obfite kwitnienie (złotożółte), efektowne, zwisające jagody w okresie zbioru owoców, zwarte ciemnozielone ulistnienie do początku października, naturalnie zagęszczone pędy w okresie bezlistnym.
Krzewy są bardzo wytrzymałe na mróz - nawet do -45° C.

W pełni owocowania zbiera się 2-6 kg jagód z krzaka w zależności od odmiany i warunków środowiskowych, a pierwszych owoców możemy spodziewać się już w pierwszym roku po posadzeniu.

Granatowe, wydłużone owoce, w smaku przypominają borówkę amerykańską. Są źródłem biologicznie aktywnych substancji korzystnie wpływających na organizm człowieka, m.in. witaminy C i A oraz żelaza, jodu, miedzi.

Mają właściwości ogólnie wzmacniające, antyseptyczne, wspomagające leczenie wielu chorób i odtruwające organizm ze związków metali ciężkich, pomocne są również przy leczeniu chorób układu krwionośnego. Napar z suszonych kwiatów działa  hamująco na rozwój wirusów i bakterii, cenny jest, więc przy przeziębieniach, grypie i zapaleniach gardła.

Są to przede wszystkim jednak owoce deserowe, równie dobrze nadające się na przetwory (soki, dżemy, konfitury), można je także suszyć i mrozić.

Warunki uprawy:

- gatunek wyjątkowo odporny na mróz do - 45 stopni C,

- wymaga stanowiska słonecznego ewentualnie półcienistego,

- gleby lekko kwaśnej, gliniasto- piaszczystej, żyznej,

- celem właściwego zapylenia i prawidłowego rozwoju owoców należy wysadzić obok siebie przynajmniej dwie rośliny;

 rośliny z pojemników można wysadzać przez cały okres wegetacji;

 rozstawa 1m pomiędzy roślinami w rzędzie ;

- krzewy nie wymagają corocznego cięcia formującego w pierwszych 5-6 latach po posadzeniu, nadmiar pędów wycinamy dopiero w latach następnych,

- znakomicie pełnią funkcję żywopłotów, czy to naturalnych czy strzyżonych.

 

Przedmiotem sprzedaży jest sadzonka w pojemniku 2-litrowym o wysokości 40-50 cm.