Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

728322192

Jarząb pospolity odm. BURKA Sorbus aucuparia C3/1,2-1,4m *PAC

Dostępność:
JEST DOSTĘPNA
Cena netto: 68,52 zł / szt. 74,00 zł / szt.

Jarząb pospolity 'BURKA'

Sorbus aucuparia 

Odmiana o owocach dużych, jadalnych, brunatnoczerwonych, przypominających w smaku owoce aronii; hodowla Iwana Miczurina;

Jarząb pospolity zwany jarzębiną może mieć formę dużego krzewu lub małego drzewa. Wiosną na gałązkach rozwijają się baldaszki białych kwiatów, a z nich w końcu lata jadalne, pomarańczowe owoce, które zdobią drzewa jeszcze zimą. Zielone, pierzaste liście jesienią zabarwiają się na kolor żółty lub pomarańczowoczerwony. Dorasta do 7-10 m wysokości. Jarząb wygląda atrakcyjnie od wiosny aż do zimy. Idealnym przeznaczeniem są dla niego grupy drzew zdobiących wjazd, wielogatunkowe żywopłoty i zarośla przyjazne dla ptaków oraz osłaniające przed wiatrem. Ze względu na luźne, eleganckiej bardzo dekoracyjne korony można je również sadzić pojedynczo. Jest drzewem niewysokim i nadaje się również do małych ogrodów.Jaskrawe owoce przypominające wyglądem jagody mogą być przysmakiem nie tylko dla ptaków, ale można też z nich przyrządzać bogate w witaminy przetwory, które cenione są w kuchni i przetwórstwie.

Owoce jarząbu wykorzystywano już w starożytnej Grecji i Rzymie. O ich wyjątkowej wartości decyduje duża zawartość witaminy C. W stanie surowym są kwaskowe czasem gorzkie, ale sporządzone z nich soki, syropy, kompoty, galaretki, nalewki czy likiery cechują się wspaniałym aromatem i wybornym smakiem. Po usmażeniu z jabłkami stanowią doskonały dodatek do mięs.

Jarząb jest rośliną leczniczą. Surowcem zielarskim są owoce, które zawierają dużo witamin, takich jak: C, E, P, K, PP oraz A. Działanie: moczopędne oraz korzystnie wpływające na błony śluzowe i pracę układu pokarmowego. Jest stosowany przy nieżytach jelit, przewlekłych biegunkach, różnych schorzeniach wątroby i pęcherzyka żółciowego. Wyciągi z owoców stosuje się jako środek na kaszel, chrypkę. Zwykle jest stosowany w mieszankach z innymi ziołami. Zbiór i suszenie: owoce zrywa się gdy już są dojrzałe, ale przed przymrozkami i suszy się rozłożone cienką warstwą najlepiej w temp. ok. 40 °C.

Jarząb może być uprawiany w zaroślach o naturalnym charakterze wraz z dereniem jadalnym, jabłoniami rajskimi i czeremchami. Jako podszyt nadają się rośliny okrajkowe, które dobrze rosną w warunkach lekkiego zacienienia, np. naparstnice, funkie czy bodziszki.

Uprawa:

- nie ma wymagań pokarmowych i może być uprawiany razem z krzewami lub bylinami, nie konkuruje z nimi o zasoby składników zawartych w glebie,

- lubi miejsca słoneczne i pół cieniste,

- w nasadzeniach alejowych czy żywopłotowych - sadzić w odstępach co 4-5 m,

- starsze drzewka zimą poddawać cięciu prześwietlającemu,

- w czasie suszy podlewać,

- całkowicie odporny na mróz.

 

W naszej ofercie owocujące drzewka o wysokości około 120-140 cm ukorzenione w 3-litrowych pojemnikach.