Niespotykany gatunek o charakterze kolekcjonerskim...
Jarząb setschwanensis
Sorbus setschwanensis
Bardzo dekoracyjna, rzadko spotykana odmiana o nietypowych, bo ...białych owocach i delikatnych, przypominających te od mimozy listkach.
Pochodzi z Chin.
Wiosną na gałązkach rozwijają się baldaszki białych kwiatów, a z nich w końcu lata niezwykle dekoracyjne, białe, perłowe owoce, które zdobią drzewa jeszcze zimą. Pojedyncze listki drobne, sprawiają wrażenie bardzo delikatnych, jesienią zabarwiają się na kolor purpurowy i stanowią interesujący kontrast ze śnieżnobiałymi owocami.
Jarząb wygląda atrakcyjnie od wiosny aż do zimy. Idealnym przeznaczeniem są dla niego grupy drzew zdobiących wjazd, wielogatunkowe żywopłoty i zarośla przyjazne dla ptaków oraz osłaniające przed wiatrem. Ze względu na luźne, eleganckie i bardzo dekoracyjne korony można je również sadzić pojedynczo.
Jest krzewem niewysokim i nadaje się również do małych ogrodów. Rośnie wolno, dorasta do 1-2 m wysokości i 1 m szerokości.
Jarząb może być uprawiany w zaroślach o naturalnym charakterze wraz z dereniem jadalnym, jabłoniami rajskimi i czeremchami. Jako podszyt nadają się rośliny okrajkowe, które dobrze rosną w warunkach lekkiego zacienienia, np. naparstnice, funkie czy bodziszki.
Białe owoce przypominające wyglądem jagody są przysmakiem dla ptaków.
Rady ogrodnika:
- nie ma wymagań pokarmowych i może być uprawiany razem z krzewami lub bylinami, nie konkuruje z nimi o zasoby składników zawartych w glebie,
- lubi miejsca słoneczne i pół cieniste,
- w nasadzeniach alejowych czy żywopłotowych - sadzić w odstępach co 3 m,
- dość dobrze znosi suszę,
- całkowicie odporny na mróz.
W naszej ofercie krzewy o wysokości 60-80 cm ukorzenione w 5-litrowych pojemnikach.